U.S. Womens Open – v playoff zvítězila Yuka Saso

663

USGA – 76. U.S. Womens Open by USGA,  San Francisco, Kalifornie, USA
(3. – 6.6.2021, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
U.S. Womens Open vyvrcholilo rozehrávkou mezi dvaadvacetiletou Japonkou Hataoka a o dva roky mladší Filipínkou Saso. Vítězství získala Saso na berdíkem na třetí jamce.
Po třetím kole vedoucí Lexi Thomspon  se v druhé devítce finále rozpadla hra. V první polovině kola hrála dvě birdie a jedno bogey a byla stále v čele. V druhé devítce přišla katastrofa v podobě tří bogey a jednoho double bogey. Thompson se ve finále zhoršila o devět úderů (75) a odsunula se na konečnou 3. pozici (-3).
Japonka Hataoka přes double bogey na šestce a bogey na jedenáctce zahrála dalších šest birdie, dohnala vedoucí Saso  a vymohla si rozehrávku.

Další umístění: 4. Feng (-2), 7. Lin, Jin Young Ko, Henderson, A.Jutanugarn, Inbee Park (+1), 12. Olson, Lee6 (+2), 16. Sei Young Kim (+4), 22. Ryu  (+6), 23. Pedersen (+7), 26. Tavatanakit, Kupcho (+8),  30. Jessica Korda (-9), 35. Lydia Ko, Kang (+10), 41. lopez, SLewis, Ewing (+11), 46. Reid (+12), 49. Ciganda (+13), 64. Pace (+18).

Konečné pořadí

 

Lexi Thompson - foto lpga.com
Lexi Thompson

Sobota – 3. kolo
Do čela mistrovství nastoupila Lexi Thompson (-7) a odsunula Filipínku Yuku Saso na 2. místo (-6). Thomspon nechybovala, zapsala čistých pět birdie.
Saso se oproti předchozímu kolu zhoršila o čtyři údery. Obě hráčky se vzdalují zbytku startovního pole. O tři rány zpět dělí třetí místo sedmnáctileté zjevení, amatérka Megha Ganne s Korejkou Jeongeum Lee 6 (obě -3).
Na dalších místech se do nedělního finále seřazují k závěrečnému finiši velké hráčky. Na pátém místě Feng (-2), na šestém Hataoka a Khang (-1), na osmém Inbee Park (E). Přes americké vlaječky u některých jmen, je na prvních deseti místech, s výjimkou Thompson a Stark, devět hráček asijského původu.

Další pozice: 12. Henderson, Olson, A.Jutanugarn (+2), 16. Jin Young Ko, Ryu (+3), 20. Sei Young Kim (+4), 23. Pedersen, Kupcho, Reid (+5), 33. Jessica Korda, Ewing (+7), 40. Yang (+8), 49. Lydia Ko (+9), 58. Pace (+11), 64. Ciganda, Ernst (+12).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

 

 

Yuka Saso - foto Kyle Terada, USA Today Sports/Reuters
Yuka Saso

Pátek – 2. kolo
Do vedení nastoupila dvacetiletá Filipínka japonského původu Yuka Saso (-6), čtyřicátá hráčka světového žebříčku. Není členkou LPGA. V druhém kole hrála šest birdie a dvě bogey, 67 ran. Vede o jeden úder před Korejkou  Jeongeun Lee6 (-5). Třetí místo dělí Američanka Megan Khang a překvapení turnaje, sedmnáctiletá amatérka Megha Ganne (obě -4).
Nelly Korda se ani v druhém kole nedostala pod par. Tři birdie a sedm bogey znamená výsledek 75 ran, celkem +11, pět ran za hranicí cutu (+6). Světová čtyřka je vyřazena, o víkendu hrát nebude. Její sestra Jessica v San Franciscu zůstává, je na 6. místě (+4).
Světová jednička Jin Young Ko je na 19. místě (+2).
Obhájkyně titulu Korejka A Lim Kim neprošla cutem.

Další pozice: 5. Feng (-3), 6. Inbee Park, Thompson, Reid (-2), 9. Hataoka. A.Jutanugarn (-1), 16. Kupcho (+2), 18. Sei Young Kim, S.Lewis, Erns (+2), 28. Tavatanakit, Pedersen (+3), 36. Lydia Ko, Henderson (+4), 59. Ciganda (+6).
Cutem neprošly: A Lim Kim, Shibuno, M.Jutanugarn, Shadoff, Madsen, Popov, Mirim Lee, Munoz, Masson, Woods, Nelly Korda, Hull, Wie West, Garcia.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

Čtvrtek – 1. kolo
První kolo přineslo první překvapení. Do čela se výkonem 67 ran dostala amatérka Megha Ganne, hráčka ze 71. místa amatérského světového žebříčku. Pozici dělí s velezkušenou Angličankou Mel Reid (obě -4). Třetí pozici dělí Brooke Henderson, Megan Khang a Angel Yin.
Druhým překvapením je špatný start světové  čtyřky Nelly Korda. Hrála čtyři bogey a jedno triple bogey, 78 ran a přistála na 119. místě (+7).
Světová jednička Jin Young Ko hrála 70 ran, jednu pod par a je na 9. místě.

Další pozice: 6. Thompson, Feng (-2), 9. Lee6. Ernst, Kupcho (-1), 16. Pedersen, Lydia Ko, Inbee Park  (E), 26. Hataoka, S.Lewis, J.Korda (+1), 40. Kang (+2), 54. Wie West, Sei Young Kim, Yang, Ryu (+3), 69. Tavatanakit (+4).

Leaderboard

Sestřih 1. kola odpoledne

Sestřih 1. kola dopoledne

 

 

Úvod
U.S. Womens Open, otevřené mistrovství USA žen je zařazeno do kalendáře LPGA jako druhý major sezóny. Patří mezi nejprestižnější turnaje světa. Hraje se od roku 1946. Mistrovství mohou hrát profesionálky i amatérky. Hráčky mohou vstoupit do turnaje podle dvaceti  kritérií, nebo musí za normálních okolností projít kvalifikacemi v různých zemích.

Pouze dvě české hráčky v historii dosáhly této nejvyšší mety ženského golfu. V letech 2005 a 2007 hrála U.S. Womens Open Jana Peterková, v roce 2018 Klára Spilková. Obě zůstaly za hranicí cutu.

Na startu budou nejlepší hráčky světa.

Hraje se hřišti Lake Course The Olympic Clubu s parem 71  a délkou 5.985 metrů.

Dotace odměn je nejvyšší z kalendáře LPGA –  5,5 milionu dolarů, 115 milionů korun. Loni zvítězila Korejka A Lim Kim.

Turnaj vysílá Golfchannel.

Odkazy:    Olympic Club    Hřiště na satelitní mapě    Stránky mistrovství   Loňské zpravodajství

Přelet nad hřištěm Olympic Lake Course