WM Phoenix Open – zvítězil Brooks Koepka

1593

PGA Tour – Waste Management Phoenix Open, Phoenix, Arizona, USA
(4. – 7.2.2021, -8 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zvítězil Brooks Koepka (-19) před světovou čtyřkou, novým lídrem FedEx Cupu Xanderem Schauffele a překvapením turnaje Korejcem Kyong Hoon Lee, devětadvacetiletým hráčem třetí stovky světového žebříčku (oba -18). O čtvrté místo se podělili Carlos Ortiz, Steve Stricker a Jordan Spieth (všichni -17).

Koepka k vítězné pozici vyšel výsledovkou z 21. místa v prvním kole, dále 8.pozici v druhém kole a 7. pozici ve třetím. Je to jeho osmé vítězství v kariéře, z toho Phoenix Open vyhrál podruhé. Poprvé to bylo v roce 2015. Obdržel odmenu 1,314 milionu dolarů, přes 28 milionů českých korun.
O vítězství Koepky rozhodl nádherný chip in do eagle na 17. jamce, který ho potvrdil ve vedení.. Je to jeden z úderů dne a uvidíte ho na videu níže.

Na třináctém místě se sešly tři hvězdy turnaje, které na přední místa nedosáhly. Jon Rahm, Rory McIlroy a Justin Thomas skončili shodně se součtem -13.

Smůla potkala dva hráče z flightu nahánějící Koepku na 17. jamce. Ještě na odpališti měl Schauffele pouze ránu ztráty na vedoucího hráče. Jeho drive se však stočil hodně doleva a spadl do vody a bylo po šanci. Obdobně dopadl jeho spoluhráč Jordan Spieth. Jeho drive přeběhl green a také spadl do vody.
Třetí místo veterána  Steve Strickera je fantastické. V tomto věku skončil pouze dva údery za vítězným Koepkou.

Konečné pořadí

Další umístění: 7. Scheffler (-16), 11. Oosthuizen (-14), 17. Im (-12), 42. Simpson, Matsuyama (-8).

Brooks Koepka vyhrál Phoenix Open

 

Jordan Spieth - foto pgatour.com
Jordan Spieth

Sobota – 3. kolo
Sedmadvacetiletý Jordan Spieth se rozehrál jako za zlatých časů, kdy byl světovou jedničkou. Ve třetím kole sázel jedno birdie za druhým, bylo jich nakonec deset bez jediného bogey. Smršť birdie přinesla výsledek 61 ran, deset pod par, jedinou ránu od rekordu hřiště Phila Mickelsona, 60 ran z roku 2013. Dohnal vedoucího Xandera Schauffele a sdílí s ním první místo (oba -18). Spieth je aktuálně na 92. místě světového žebříčku.
Na třetí pozici se sešli Scottie Scheffler, Kyong Hun Lee a Louis Oosthuizen (všichni -14).
Jon Rahm zahrál svůj zatím nejlepší výsledek 66 ran s šesti birdie a jedním bogey. Postoupil na 16. pozici (-10). Od vedoucích hráčů ho dělí osm úderů.
Rory McIlroy ztratil devět pozic a šanci bojovat o titul. Ustoupil na 36. místo (-6), tucet úderů od čela turnaje.

Další pozice: 5. Thomas (-14), 7. Koepka, Stricker (-13), 16. Ortiz (-10), 36. SW Kim, Simpson, Matsuyama, Im (-6), 47. Wolff, Watson (-5), 54. Kuchar, Glover (-5).

Sestřih 3. kola

 

 

Xander Schauffele - foto pgatour.com
Xander Schauffele

Pátek – 2. kolo
Otěže převzal čtvrtý hráč světového žebříčku, sedmadvacetiletý Xander Schauffele (-12). Hrál 64 ran s eagle a pěti birdie, sedm pod par. Vede o ránu před dvojicí Steve Stricker, Keegan Bradley (-11).
Výkon Steve Strickera je obdivuhodný. Třiapadesátiletý veterán se v profesionálním golfu pohybuje přes třicet let. Pokud by vyhrál, stal by se nejstarším vítězem v historii PGA Tour. Aktuálně je na 460. místě světového žebříčku.

Lídři úvodního kola NeSmith a Hubbard odpadli. NeSmith hrál 71 ran, o osm ran více než včera a ustoupil na 8. místo (-8). Hubbard hrál 73 ran, o deset více než včera a spadl na 21. pozici (-6).

Jon Rahm hrál 69 ran se čtyřmi birdie a dvěma bogey. Ztratil šest pozic a klesl na 27. místo (-5).
Rory McIlroy naopak získal 23 pozic. Hrál 67 ran a z 50. vystoupal na 27. příčku (-5).
Justin Thomas, který po zahájení sdílel s McIlroyem 50. místo, zvládl druhé kolo ještě lépe. Devět birdie, jedno bogey a jedno double bogey, 65 ran, ho vynesly o 34. příček na 16. pozici (-7).
Web Simpson napravil hrůzu prvního dne. Dnes už nechyboval, hrál čistých šest birdie, 65 ran a odvrátil ohrožení cutem. Je skokanem kola. Vylétl výsledovkou nahoru o 68 příček na 40. místo (-4) a postoupil do víkendových kol.

Další pozice:  8. Spieth, Koepka, Ortiz (-8), 21. Oosthuizen, Kuchar (-6), 27. SW Kim (-5), 40. Matsuyama (-4).
Cutem neprošli: van Rooyen, English, Fowler, Woodland.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

Phoenix Open - foto US Today Golweek
Phoenix Open

Čtvrtek – 1. kolo
Úvodní kolo nejlépe odehráli Matthew NeSmith a Mark Hubbard, oba s výsledkem 63 ran (-8). Sedmadvacetiletý NeSmith výsledek složil z jednoho eagle a šesti birdie, jednatřicetiletý Hubbard hrál čistých osm birdie.
Na třetím místě přenocují Nate Lashley s čistými sedmi birdie a Sam Burns s devíti birdie a dvěma bogey. Oba s výsledkem 64 ran (-7).

Papírově nejsilnější hráč turnaje, světová dvojka Jon Rahm hrál 68 ran, se čtyřmi birdie a jedním bogey, tři pod par a postavil se na 21. pozici spolu s Brooksem Koepkou (oba -3).
Rory McIlroy a Justin Thomas sdílí 50. pozici (-1).
Špatnou nohou vykročil světová devítka Webb Simpson. Čtyři birdie, čtyři bogey a jedno double bogey daly součet 73 ran, dvě nad par a 108. místo.

Další pozice: 5. Stricker (-6), 6. Schauffele (-5), 12. Ortiz, Scheffler, Spieth (-4), 21. Wolff (-3), 37. Oosthuizen, Kuchar (-2), 70. SW Kim, Watson, Matsuyama (E), 86. English (+1), 115. Fowler (+3), 127. Woodland (+5).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

Nejlepší okamžiky ze 17. jamky.

 

 

Phoenix Open - foto US Today Golweek
Phoenix Open

Úvod
Phoenix Open byl divácky jeden z nejpopulárnějších turnajů PGA Tour. Statisíce diváků vytvářelo vařící kotel obzvláště u 16. jamky zvané Coliseum, kterou obklopovaly tribuny pro 20.000 lidí.
Letos bude prostředí klidnější. Počet diváků je omezen na 5.000 denně, se striktním dodržováním anticovid opatření. Pro diváky to znamená měření teploty na vstupu, roušky a rozestupy.

Z Top 10 světového žebříčku budou letos na startu Jon Rahm, Justin Thomas, Xander Schauffele, Rory McIlroy a Webb Simpson. Ostatní hráči z Top 10 žebříčku se účastní turnaje v Saudské Arábii.
Dále hrají  Brooks Koepka, Matthew Wolff, Sungjae Im, Hideki Matsuyama, Si Woo Kim, Rickie Fowler.

Hraje se na hřišti Stadium TPC Scottsdale s parem 71 a délkou 6.642 metrů.
Rekord hřiště je 60 ran a jedním z držitelů je Phil Mickelson (z roku 2013). Jako bývalý student místní univerzity je zde velmi oblíbeným hráčem. Letos však opět nehraje, stejně jako loni dal přednost turnaji v Saudské Arábii.

Suma odměn je 7,3 milionu dolarů. Loni zvítězil Webb Simpson v rozehrávce s Tony Finauem (oba -16).

Turnaj vysílá Eurosport2, každý den od 21 hod.

Leaderboard

Odkazy:   TPC Scottsdale   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje  Loňské zpravodajství

Sestřih loňského finálového kola