Playoffs BMW Championship – na šesté jamce rozehrávky vyhrál Patrick Cantlay.

1121

PGA Tour – FedExCup Playoffs, BMW Championship, Baltimore, Maryland, USA (26. – 29.8.2021, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
O vítězství hráli rozehrávku Bryson DeChambeau a Patrick Cantlay. Oba dosáhli rekordního skore -27. V roce 2019 vyhrál BMW Championship Justin Thomas se skore -25. Před a při rozehrávce to byl strhující souboj, kdy oba protagonisté předváděli skvostný a vyrovnaný golf. Na osmnáctou jamku přicházel Cantlay se ztrátou jednoho úderu. Fantastickým puttem do birdie vyrovnal skore na -27 Brysona Dechambeaua. Ten svůj putt do birdie na vítězství neproměnil, zahrál par a musel s Cantlayem do playoff. Rozehrávka se protáhla na šest jamek.

Na první jamce, osmnáctce 18. jamce par 4  zahrál DeChambeau druhou ránu na green. Cantlay green nezasáhl, hrál třetí ránu z roughu lobem. Těsně minul vlajku. Dechambeau svůj putt do vítězství neproměnil a zahrál par. Cantlay putt do paru proměnil a šlo se znovu na odpaliště osmnáctky.

Na druhá jamce play off položil DeChambeau míč opět na green, tentokrát metr od jamky. Cantlay tentokrát green trefil, ale podstatně dál než soupeř a ještě na nižší patro greenu. Puttoval jako první, ale byl krátký, nedostal míč k vlajce blíže než DeChambeau, zahrál par. DeChambeau však svůj sotva metr a půl dlouhý putt na vítězství opět neproměnil, taky par a šlo se na třetí jamku rozehrávky, tentokrát na sedmnáctku, par tři.

Oba hráči zahráli přesně a položili míčem na green. Cantlay puttoval první a neproměnil.
DeChambeau, který neproměnil už dva putty do vítězství, neproměnil ani potřetí. Šlo se na čtvrtou jamku, opět na osmnáctku par 4.

Tentokrát Dechambeau zatáhl drive do potoka, Cantlay bezpečně na střed ferveje a druhou na green, asi tři metry od vlajky. DeChambeua dropoval a zahrál třetí ránu na metr k vlajce.
První puttoval Cantlay, neproměnil, par. DeChambeau tentokrát proměnil, taky par. Šlo se na pátou jamku playoff, opět na tříparovou sedmnáctku.

Oba položili míče do jedné linie jamky, Cantlay metr, DeChambeau půldruhého. DeChambeau proměnil, Cantlay nemohl minout, šlo se na šestou jamku rozehrávky, opět čtyřparovou osmnáctku.

Cantlay puttoval první a z šesti metrů do birdie proměnil. DeChambeau puttoval ze dvou metrů a neproměnil. Konec.
Díky perfektnímu puttování, dnes proměnil většinu puttů, zvítězil navenek ledově klidný Patrick Cantlay. Získal odměnu 1,71 milionu dolarů a dva tisíce bodů do žebříčku FeDexCupu, které ho vynesly na první místo.
Ve třetím turnaji PlayOffs Tour Championship pro 30 hráčů, kde se vynulují předchozí výsledky, bude nasazen jako první se  skore -10.

Třetí místo obsadil Korejec Sungjae Im (-23), čtvrtý je Rory McIlroy (-22). Dustin Johnson obsadil 6. místo (-20), Jon Rahm  9. místo (-18).

Další umístění: 6. Garcia (-20), 9. Ancer (-18), 22. Thomas, Koepka(-14), 34. Spieth (-11), 49. Schauffele (-7), 63. Morikawa (-2), 66. Mickelson (-1).

Konečné výsledky    Žebříček FedExCup

Sestřih finálového kola

 

 

Dechambeau, Cantlay - foto Getty Image
Bryson Dechambeau a Patrick Cantlay

Sobota – 3. kolo
Vedení sdílí Američané Bryson DeChambeau a Patrick Cantlay (oba -21). DeChambeau hrál dva eagle, pět birdie, dvě bogey a jedno double bogey, 67 ran, pět pod par. Cantlay jeden eagle, pět birdie a jedno bogey, 66 ran, šest pod par.
Na třetí místo se vysunul Korejec Sungjae Im (-18).
Dnes bylo nejnižší číslo 65. Mimo jiné ho zahrál i Rory McIlroy a postoupil o čtyři příčky na 4. místo (-17).
Jon Rahm hrál šest birdie a čtyři bogey, 70 ran. Z třetí příčky klesl na osmou (-16).
Dustin Johnson si polepšil o sedm příček. Je na 10. pozici (-14).
Odpoutat se od dna výsledovky se nedaří Collinu Morikawovi, nedávné jedničce FedExCupu. Až dnes se poprvé dostal pod par, hrál 70 ran, ale polepšil si z posledního místa pouze o jednu pozici. Je na 66. místě (+1).

Další pozice:  4. Ancer, Burns, Garcia (-17), 16. Koepka (-10), 22. Scheffler (-9) , 26. Thomas, Westwood, Matsuyama (-8), 32. Finau, Smith (-7),  40. Schauffele (-6), 49. Spieth (-5), 54. Mickelson (-3).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

 

Sobota – dohrávka 2. kola
Po dopolední sobotní dohrávce druhého kola vede Bryson Dechambeau (-16). Na druhém místě je Patrick Cantlay (-15), třetí je Jon Rahm (-14).
Čtvrté místo dělí Im a Garcia (oba -12).
Na osmé místo spadl Rory McIlroy (-10).

Další pozice: 10. Schauffele (-9), 17. Johnson, Koepka (-1), 26. Thomas, Finau  (-5), 37. Smith (-4), 45. Spieth (-3), 63. Mickelson (+1), 69. Morikawa (+3).

Leaderboard

 

Bryson DeChambeau - foto pgatour.com
Bryson DeChambeau

Pátek – 2. kolo
Druhé kolo bylo pro nepřízeň počasí přerušeno a zůstalo pro tmu nedohráno. Lídr v klubovně Bryson DeChambeau těsně minul  dvoumetrový putt do birdie na poslední jamce, kterým mohl dosáhnou skore 59 ran. Ovšem skore 60 ran, se dvěma eagle a osmi birdie, dvanáct pod par je fantastické a DeChambeaua posunulo z 19. místa do vedení (-16).
S plným počtem jamek jsou na druhém místě Patrick Cantlay a Jon Rahm, který přerušil na 15. jamce (oba -15).

Další průběžné pozice:  4. Im, Garcia (-12), 8. McIlroy (-10), 10. Schauffele (-9), 17. Johnson, Koepka (-7), 26. Thomas  (-5), Finau (-5 na 15), 46. Spieth (-3), Mickelson (-3 na 13), 69. Morikawa (+3).

Leaderboard

Sestřih 2. kola

Bryson DeChambeau 2. kolo – dvanáct úderů pod par

 

Smith, Rahm, Finau - foto pgatour.com
Smith, Rahm, Finau

Čtvrtek – 1. kolo
Po prvním kole BMW Championship jsou v čele Američan Sam Burns, Španěl Jon Rahm a Severoir Rory McIlroy se stejným skore 64 úderů (-8). Burns a Rahm hráli čistých osm birdie, McIlroy eagle, sedm birdie a jedno bogey.
Lídr žebříčku FedExCupu Finau je na 7. místě (-5), které sdílí s dalšími jedenácti hráči. Je mezi Johnson a Schauffele.

Další pozice: 5. Ancer, Cantlay (-6), 7. Matsuyama, Im (-5),  19. Smith, Mickelson, Casey, DeChambeau, Thomas (-4), 43. Koepka, Hovland (-2), 47. Lowry, Oosthuizen, Spieth, Westwood (-1), 56. Morikawa (E), 63. Scheffler (+1).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

Úvod
Skončil první turnaj Playoffs. Druhého turnaje se může účastnit prvních 70 hráčů aktualizovaného žebříčku FedExCup. V čele žebříčku díky přídělu dvou tisíc bodů vystřídal Morikawu Tony Finau (3.348 bodů), na druhé místo se vysunul Jon Rahm (2.763) a třetí je Cameron Smith (2.739). Na sedmdesátém, posledním postupovém místě  je Phil Mickelson (791).
BMW Championship mohou hrát Finau, Johnson, Cantlay, Thomas, Morikawa, Koepka, Spieth, DeChambeau, Schauffele, Hovland, Koepka, Mickelson, Matsuyama, McIlroy, Garcia.

FedEx Cup Playoff je závěrečná série tří turnajů (od 19.8 do 5.9.2021), s postupným vyřazováním hráčů. Jsou to The Northern Trust se 125 hráči, BMW Championship se 70 hráči a Tour Championship s 30 hráči, vždy podle aktuálního žebříčku FedEx, korigovaném po každém z turnajů.
Pro závěrečný Tour Championship se výsledky předchozích dvou turnajů vynulují a hráči dostanou přidělené skore. Vedoucí hráč -10,  druhý -8, třetí -7, čtvrtý -6  a pátý -5. Dalším v pořadí se skore přiděluje po skupinách: 6. až 10. -4, 11. až 15. -3, 16. – 20. -1, 21. – 25. -1, 26. – 30. Even par.

BMW Championship se hraje na hřišti Caves Valley GC s parem 72 a délkou 6.896 metrů. Rekord hřiště je 59 ran. V roce 2013 jej ustanovil Jim Furik.

Prize money je opět 9.5 milionu dolarů. Loni zvítězil Jon Rahm v rozehrávce s Dustinem Johnsonem. Závěr kola byl strhující. Johnson si vynutil rozehrávku fantastickým puttem na 18. jamce, Rahm vyhrál fantastickým puttem na první jamce rozehrávky. Viz videa níže.

Turnaj vysílá Eurosport.

Leaderboard    Žebříček FedExCup

Odkazy:   Caves Valley GC    Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje   Loňské zpravodajství 

 

2020 – Neuvěřitelný putt Dustina Johnsona na 18. jamce, kterým si vynutil rozehrávku

2020 – Neuvěřitelný putt Jona Rahma na 1. jamce rozehrávky na vítězství