Pro Golf Tour Altepro Trophy – v rozehrávce zvítězil Němec Mejow

783

PGA of Germany – Progolf Tour, Altepro Trophy, Sokolov, Kynžvart
(27. – 29.8.2021)

Neděle – 2. kolo
Po zrušeném sobotním kole na podmáčeném hřišti v Sokolově vyrazilo na 130 hráčů Altepro Trophy 2021 ze série Pro Golf Tour na kynžvartské hřiště bojovat o 30.000 eur ve druhém kole turnaje. Z vítězství se nakonec po konzistentním výkonu radoval Němec Mejow s výsledkem -3 (71, 70)

Celé startovní pole vyrazilo od 7,30 a pak od 12,10 z jamek č. 1 a 10 podle plánu. Pohledy na oblohu sice hráče trochu strašily ale nakonec vše proběhlo řádně. Dopolední flighty odehrály celé hřiště bez deště, intenzivní přeháňka propláchla hřiště a odpolední hráče v půl čtvrté.

Z dopoledních startů se dlouho v čele leaderboardu držel německý hráč Finn Fleer, který přinesl 69 (dnes -3, celkově -2) a čekal jak dopadnou ostatní. Ke své hře dal komentář: „Dneska se mi hrálo dobře, nakonec bylo ještě celkem slušné počasí a hřiště bylo fér. Šla mi dlouhá hra i příhry na green. Jedinou chybu jsem udělal na 14. jamce (dlouhý třípar z kopce přes vodu), napálil jsem pull hook do vody, bylo z toho double bogey, škoda ho. Naštěstí mě to nerozhodilo“.

Na čele leaderboardu se pak mihl Fin Hietala, který byl po 14 jamkách na dnešním skóre -6 a vedl. Bohužel zahrál bogey na pětiparové patnáctce a především pohořel na poslední jamce. Dlouhý drive přes vodu zahrál doprava do trestné oblasti, míč nenašel takže dropoval na místě, kde míček vstoupil a měl to ještě daleko do greenu. Podle očekávání tam nedostřelil a na green chipoval. Následné dva paty znamenaly nepopulární dabláč a pokles na dnešních -3, tedy celkových -2. Hráč jen natočil rozhovor pro TV štáb a odjel z Kynžvartu na další turnaj v Holandsku a jako mnoho dalších ani nečekal na slavnostní ceremoniál.

Po dopoledni se do čela pořadí vyhoupl Francouz Lucas Sapin, který zaznamenal tři birdie na svých posledních třech jamkách. Svou hru komentoval: „Hrál jsem dnes dobře, neudělal jsem žádnou chybu, dal jsem pět birdies, překvapilo mě to především na devítce, kde jsem patoval z 15 metrů a proměnil jsem. Patování mě fakt dneska podrželo, to byl rozhodující úder, na který jsem se mohl spolehnout.“

Odpoledne proskákal leaderboardem nejprve Nick Bachem, který byl v jednu chvíli na -5 a útočil na vedení. Bachem udělal jedinou chybu na dlouhé šestnáctce, kdy zatáhl míček doleva do lesa a měl to 300 metrů do greenu, příhru naopak hodil do roughu na pravé straně. Pak teprve dobře přihrál do greenu a potřeboval ještě dva paty. Štěstí měl na poslední jamce, kdy drajvoval přes vodu ke kameni a rozhodčí mu nepovolili drop. Příhru poslal do heavy roughu vpravo od greenu ale dokázal si z obtížné pozice přihrát tak, že proměnil jednopat a nic na těžké jamce netratil.

Závěr patřil Philippu Mejowovi, v jednu chvíli vedl o dvě rány, avšak na tříparové čtrnáctce zaváhal a do poslední jamky šel s náskokem pouhé jedné rány. Po velmi slušném drivu a slušné příhře měl k jamce necelých pět metrů a na vítězství mu v tu chvíli stačil dvojpat. První pat z pěti metrů ale nechal krátký a druhým se do jamky nedostal.

Tři hráči na skóre – 3 – Mejow, Bachem a Sapin tedy museli do rozstřelu. První jamka (č. 18) ještě nerozhodla, všichni ji zdolali v paru. Na další jamce play-off – čtyřparové desítce Bachem a Sapin na green sice nedostřelili ale přihráli si na slušné birdie šance. Rybník jim vypálil Mejow, který drajvoval až na green, míček tam i zastavil cca 6 metrů od jamky. Tentokrát své nervy zvládl a proměnil pat do eaglu a bylo rozhodnuto.

Mejow ke své hře dodal: „Snažil jsem se průběžné skóre nesledovat. Na osmnáctce bych hrál asi stejně i kdybych věděl, že mi stačí dvojpat. Při rozstřelu jsem se pak uklidnil, pomohlo mi, že kolem byli diváci a byl tam trochu ruch. Uzavřel jsem se před tím do své bubliny a napálil to směrem k jamce. Dopadlo to dobře, z čehož mám samozřejmě obrovskou radost“. Mejow za vítězství inkasoval příjemných 5.000 eur.

Nejlepším Čechem byl v Kynžvartu mladý amatér David Mlýnek, který se skóre +2 nakonec dělil 13. místo. Dělený osmadvacátý byl ještě Jan Cafourek (+5). Slušné kolo odehrál zatím ještě amatér Vítek Novák (-1), který čtyři berdíky doprovodil třemi bogeys. Bylo jasné, že včerejší tragickou první devítku (za +8) už stejně nedožene, ale rozhodně nechtěl zbytek turnaje odchodit. Ještě větší rozdíl mezi koly zaznamenal Kuba Bareš, který se proti pátku zlepšil o 10 ran.

Konečné výsledky

 

Sobota – 2. kolo
Z důvodu nehratelného hřiště v Sokolově a nepříznivé předpovědi počasí bylo druhé kolo zrušeno a turnaj zkrácen na dvě kola. Druhé kolo se hraje v neděli na hřišti v Kynžvartu.

 

Yente Van Doren - foto Radovan Vrátný
Yente Van Doren

Pátek – 1. kolo
První den golfového turnaje Altepro Trophy 2021 ze série Pro Golf Tour vystavil více než 130 hráčů velmi obtížným podmínkám. Přesto však dokázal mladý Belgičan Yente van Doren zaznamenat výsledek 69 (-3) a díky tomu bude do zítřejšího sokolovského kola vstupovat z pozice lídra.

Předpověď počasí hrozila nedohráním soutěžního dne, ale naštěstí se katastrofické scénáře nevyplnily a celé startovní pole prošlo náročným kynžvartským hřištěm jen s malým zpožděním, protože krátké přepršky občas střídalo i sluníčko. Platilo, že kdo udržel par nebo ho dokonce pokořil, zajistil si dobrou výchozí pozici pro celkový dobrý výsledek. K tomu ovšem bylo zapotřebí především trefovat fairwaye a vyhnout se ranám z mokrého roughu či dokonce ztrátě míče. O obtížných podmínkách nejlépe vypovídá, že průběžný cut je zatím na hodnotě +4 a jen čtyři hráči dokázali zahrát lépe než par (72).

Van Doren dosáhl i na průběžných -4, když zaznamenal i eagle na desítce a toto číslo dokázal držet skoro celou druhou devítku. Na poslední, osmnácté jamce však po slušném drivu skončil v roughu a příhru do greenu skoro utopil v potůčku co křižuje fairway. Nemusel dropovat, míček považoval za hratelný ale až na green třetí ranou nedostřelil. Po dvacetimetrové příhře pak už proměnil metrový pat do bogey, na výsledek 69 (-3). Ke své hře sdělil: „Hrálo se mi slušně, počasí bylo lepší než jsme očekávali. Snažil jsem se jít postupně, ránu po ráně. Dobře jsem zasahoval fairwaye, což je tu zásadní. Když už se mi pak nepovedlo trefit green, dával jsem dobré záchranné rány. Spokojenost.“

Dlouhou dobu byl na průběžné vedoucí pozici s -4 Francouz Matthias Danielsson z ranní skupiny. Bohužel se nepopasoval dobře s pětiparovou jamkou č. 3 (pro něj dvanáctá jamka). Drive zatáhl doleva, do nehratelné pozice, takže musel dropovat. Další rána fairwayovým dřevem přes strom byla o něco nižší než potřeboval, škrtla o poslední větev a dopadla do další nepříznivé pozice. Finální přihrávku krátkým železem pak nedostřelil na green a po další příhře a dvou patech zapsal nepopulárního sněhuláka. I tak ale se skóre -1 může pomýšlet na dobrý výsledek.

Ve startovní listině figurovalo celkem 21 českých hráčů. Nejlépe z nich si vedli Michal Pospíšil a amatér David Mlýnek (oba even par, dělená 5. pozice). Avizovaný a velmi populární Aleš Kořínek dal na poslední chvíli přednost startu na Challenge tour v Holandsku. V cutu jsou z Čechů dále ještě Matyáš Zapletal (+2, T18), David Benák a Jan Cafourek (+4, T40).

Spolehlivý Michal Pospíšil došel v paru, což mu před zítřkem dává zajímavé možnosti. Svou hru okomentoval: „Začal jsem prachbídně. Z prvního týčka krtek rovnou do vody, takže z toho byl dabláč. Pak se to ale srovnalo, hrál jsem trpělivě, konzistentně, na středy greenů. Vyplatilo se to hlavně na devítce, která byla navrtaná hned za vodou, já to dal na střed a backspin mi míček vrátil skoro k jamce, takže snadné birdie.“

Turnaj Altepro Trophy 2021 pokračuje zítra v Sokolově. Po cutu pro 40 (plus dělené pozice) nejlepších soutěž o 30.000 eur vyvrcholí v neděli opět na kynžvartském hřišti. Novinkou v turnaji je online scoring, kteří si zaznamenávají hráči sami po každé jamce, takže jsou po celou dobu hry k dispozici aktuální výsledky.

Leaderboard

 

Sokolov

Úvod
V tradičním termínu se na západě Čech setkají účastníci třetí evropské ligy Pro Golf Tour, na turnaji s názvem Altepro Trophy 2021. V trochu pozměněném formátu se soutěž odehraje mezi 27. a 29. srpnem na hřištích Sokolov a Kynžvart.

Ve startovním poli nebudou chybět úspěšní čeští profesionálové Matyáš Zapletal (udělal cut na Czech Masters), Jan Cafourek, Štěpán Daněk či Michal Pospíšil. Nominanty promotéra, společnosti Česká 1, jsou tentokrát převážně nadějní čeští amatéři včetně skoro místního Vítka Nováka.
Další jména přihlašovací listině jsou De Poyen, Bem, T. Gouveia, Staben, mistr ČR 2019 amatér Breimer a dvacítka německých amatérů.

V pátek 27. srpna se hraje hřiště v Kynžvartu, v sobotu pak v Sokolově. Do nedělního kola postoupí cutem 40 nejlepších hráčů a dělená místa, finálové boje uvidí taktéž Kynžvart. Vstup do obou areálů je bezplatný a hráči určitě ocení případnou diváckou kulisu.

Altepro Trophy je jedenáctým podnikem letošního kalendáře Pro Golf Tour, hraje se o prize-money ve výši 30.000 eur. Loni zvítězil Němec Thomas Rosenmüller.

Prvních pět hráčů v každoročním žebříčku získává plnou kartu na příští ročník Challenge Tour a nemusí tedy do kvalifikační školy. V minulosti takto do vyšší soutěže postoupili například Marek Nový či olympionik Ondřej Lieser.

Leaderboard

Odkazy:   Golf Sokolov   Hřiště na satelitní mapě   Golf Kynžvart   Hřiště na satelitní mapě  Stránky turnaje   Loňské zpravodajství