85. The Masters – vyhrál Japonec Hideki Matsuyama

2417

PGA Tour – 85. The Masters, Augusta, Georgia, USA (8. – 11.4.2021, -6 hodin)

Neděle  – finálové kolo
První asijský vítěz v pětaosmdesátileté historii Masters se jmenuje Hideki Matsuyama. Devětadvacetiletý Japonec, pětadvacátý hráč světového žebříčku zvítězil se skore -10, o ránu před mladým Američanem Willem Zalatorisem (-9). Dělené třetí místo obsadili Jordan Spieth a Xander Schauffele (oba -7).

Matsuyama hrál v první devítce bogey a tři birdie, dvě pod par a udržoval si odstup od pronásledovatelů Zalattorise, Spietha a Schauffeleho. V druhé devítce už byla znát nervozita. Po bogey a birdie na dvanáctce a třináctce Amen Corner začal ztrácet. Na patnácte, šestnáctce a na poslední jamce hrál bogey. Ve finálovém kole se zhoršil o osm úderů, poslední den dohrál s výsledkem 73 ran, jednu nad par. Ovšem chybovali i hráči za ním, lídra nedostihli a Matsuyama vyhrál jako první asijský hráč 85. The Masters a první major turnaj v historii PGA Tour.  Za vítězství obdržel odměnu 2,07 milionu dolarů.

„Jsem velmi šťastný, Byl jsem nervózní nejen v druhé devítce, ale od začátku kola. Myslel jsem po celé finálové na svoji rodinu a velmi se na ní těším,“ řekl Matsuyama v klubovně.

Čtyřiadvacetiletý Will Zalatoris je velikým překvapením. Ledově klidný Američan se stal profesionálem teprve v roce 2018, letos získal už čtvrté TOP 10, z toho druhé na Masters. Vede žebříček druhé ligy Korn Ferry Tour, kde už má i jedno vítezství. Ještě o něm hodně uslyšíme.

Lídr prvních dnů Angličan Justin Rose přišel o vedení po třetím kole. Hra se mu ve finálovém kole rozpadla, hrál čtyři birdie a šest bogey. Se součtem 74 ran obsadil konečné 7. místo.

Poté, co Dustin Johnson nepošel cutem, byl na Masters papírově nejsilnějším hráčem světová dvojka Justin Thomas. Tomu se ale nedařilo, pod par se dostal pouze v druhém kole. Obsadil 21. místo, které dělí s hráči dvou opačných generací, nezničitelným veteránem Philem Mickelsonem a mladým Viktorem Hovlandem (všichni E).

Poslední den se probudil Jon Rahm, čerstvý tatínek holčičky jménem Kepa. Zahrál nejlepší číslo kola, 66 ran s eagle a čtyřmi birdie. Po předchozí třech kolech se stejným výsledkem 72 ran byl na 21. místě. Finálový finiš ho vynesl do Top 10 na 5. místo (-7).

Další umístění: 8. Reed,  Conners (-4), 10. Finau (-3), 12. Simpson, MacIntyre, SW Kim (-2), 18. Hatton, Morikawa (-1), 26. Watson (+1), 46. DeChambeau, Fleetwood (+5), 50. Horschell (+8), 52. Molinari (+9), 54. Scott (+11).

Masters doprovázela fantastická funkcionalita leaderboardu, díky které si můžete přehrát video každé z 20.756 ran, které odehráli všichni účastníci Masters.

Konečné výsledky

Leaderboard PGA Tour

Závěrečný ceremoniál

Všechny údery Jona Rahma – finálové kolo

Tradice na Masters – Pimento Cheese Sandwich 1,5 dolaru

Japonská zdvořilost – Matsuyamův kedík vzal praporek na 18. jamce, obvyklou trofej pro vítěze a uklonil se hřišti na vyjádření úcty.

 

Hideki Matsuyama - foto pgatour.com
Hideki Matsuyama

Sobota – 3. kolo
Hodinářsky přesnou horu se do čela turnaje probojoval devětadvacetiletý Japonec Hideki Matsuyama (-11). V první devítce zahrál jenom jedno birdie. Až v druhé devítce se po přerušení hry kvůli bouřce dostal do varu. V Amen Corner zahrál birdie na jedenáctce i dvanáctce. Na jamkách 15,16 a 17 pak s milimetrovou přesností zahrál eagle a dvě birdie. Celkem 65 ran, sedm pod par.

Mimochodem. Všechny rány Hideki Matsuyamy, ale i ostatních hráčů můžete shlédnou na leaderboardu webu masters.com s fantastickou funkcionalitou. Proklikáte se na videa všech ran hráče ten den a v předchozích kolech. Proklikáním leaderboardu si můžete přehrát dnešní chip Jordana Spiethe na desátce jamce, Hole in One Corey Connerse na 6. jamce, Hole in One Tommy Fleetwooda na šestnáctce prvního kola a kteroukoli další ránu, kteréhokoli hráče, v kterémkoli kole turnaje. I těch, co neprošli cutem. Na serveru masters.com jsou uloženy všechny. Úžasné.

Matsuyama vede o čtyři rány před čtveřicí Rose, Schauffele, Leishman, Zalatoris se skore -7.

Justinu Rose, lídrovi předchozích kol se dnes příliš nedařilo. S výjimkou světlých momentů a několika skvělých puttů nahrál dnes tři birdie a tři bogey, 72 ran a přišel o vedení.

Jordan Spieth dnes polevil. Se čtyřmi birdie, dvěma bogey a jedním double bogey došel třetí kolo v paru a ztratil tři pozice. Je na samostatném 7. místě (-5) se ztrátou šesti ran na čelo turnaje.

Zaváhal také Justin Thomas. Zahrál své nejslabší kolo v turnaji, 75 ran, což ho stálo 7 pozic. Vycouval z Top 10, je  na 13. místě (-1).

Čerstvý otec Jon Rahm hraje vyrovnaný golf, ale s vyššími čísly. Potřetí zahrál v paru, 72 ran a zůstává na 21. místě (E).

Golfový Herkules Bryson DeChambeau se po včerejším ponoru pod par se 67 ranami opět vrátil do šedého průměru. Se čtyřmi birdie, třemi bogey a dvěma double bogey donesl výsledek 75 ran. Propadl se o 21 příček na 38. místo (+2).

Na lepší časy si vzpomněli Phil Mickelson a Francesco Molinari. Zahráli stejně 69 ran a společně vylétli z páté desítky na 21. pozici (oba E).

Další pozice: 9. Finau (-3), 10. SW Kim, Wiesberger (-2), 13. Reed, Na, Hovland (-1), 21. Simpson, Scheffler (E), 29. Fitzpatrick, Fleetwood, Morikawa (+1),  43. Hatton, Ancer (+3), 47. Casey (+4), 54. Scott (+10).

Leaderboard

Všechny rány 3. kola Hideki Matsuyamy

Sobota na Masters

Hole in One Corey Connerse

 

Justin Rose - foto masters.com
Justin Rose

Pátek – 2. kolo
V druhém kole bylo hřiště nastaveno příznivěji, greeny byly měkčí a pomalejší.

Vedoucímu hráči Justinovi Rose ale zřejmě více vyhovovalo včerejší brutální nastavení. V druhém kole se totiž zhoršil o sedm ran. V první devítce hrál birdie a čtyři bogey, tři nad par. Zabral v druhé devítce, kterou prošel se třemi birdie. Celkem 72 ran, v paru. Díky náskoku z prvního kola o vedení nepřišel (-7).

Na 2. místo (-6) se propracoval čtyřiadvacetiletý talent Will Zalatoris, vedoucí hráč Korn Ferry Tour. Začal jedním bogey v první devítce, které vymazal pěti birdie v druhé devítce, z toho tři v řadě zahrál na posledních třech jamkách. Pozici sdílí s Brianem Harmanem.

Svoji roli favorita začíná skvělým kolem vyplňovat Jordan Spieth. Zahrál 68 ran, čtyři pod par s pěti birdie a jediným bogey. Posunul se na 4. místo, (-5). Pozici dělí s Marcem Leishmanem.

Na dělenou 4. pozici (-4) přilétl po skvělém kole také světová dvojka Justin Thomas. Na prvních patnácti jamkách hrál čistých šest birdie, až na osmnácté jamce přišlo bogey. Celkem 67 ran, pět pod par.

Veliký skok kupředu provedli Bernd Wiesberger a Tony Finau. Oba hráli 66 ran, přeskočili 25 pozic a postavili se svorně na 6. místo, tři údery za lídrem (oba -4).

Skokanem kola je Bryson DeChambeau. Po nepovedeném prvním kole se dnes zlepšil o devět ran. Přišel s výsledkem 67, pět pod par a vylétl výsledovkou o čtyřicítku míst na 17.místo (-1).

Dustin Johnson, Rory McIlroy a Brooks Koepka se trápili, nedostali se pod par a nakonec neprošli cutem. Johnson a Koepka o dvě rány, McIlroy o tři. Neúspěšný obhájce loňského vítězství Dustin Johnson v turnaji skončil jako hráč, ale musí se na hřišti objevit opět v neděli, kdy bude předávat zelené  sako vítězovi.

Další pozice: 6. Matsuyama (-4), 12.  Schauffele (-3), 13. Morikawa (-2), 17. Hovland (-1), 21. Fleetwood, Fitzpatrick (E), 21. Rahm (E), 32. Hatton (+1), 32. Reed (+1), 40. Simpson (+2), 48. Mickelson (+3).
Cutem neprošli: Kuchar, Garcia, Berger, Willett, Koepka, D.Johnson, Westwood, McIlroy, Cantlay, Wolff, Im.

Leaderboard

Jordan Spieth – 2. kolo

Kdo prošel, kdo neprošel

Nejdelší putty 2. kola

 

 

Justin Rose - foto pgatour.com
Justin Rose

Čtvrtek – 1. kolo
Hřiště Augusta National přivítalo hráče velice těžkým, až brutálním nastavením. Především greeny byly tvrdé a rychlé, s nekontrolovatelnými dojezdy. Pod par se dostalo pouze 12 hráčů z 86ti. Dnešní průměr skore byl oproti loňskému průměru 71 o tři údery vyšší. Většina hráčů si určitě přeje, aby v noci pršelo a greeny do druhého kola trochu změkly.

Nejlépe se s obtížným hřištěm vyrovnal olympijský vítěz Angličan Justin Rose. Prvních sedm jamek se dvěma bogey vypadalo na špatné kolo. Eagle na osmičce a birdie na devítce však zvrátily situaci. Na jedenácti jamkách od osmičky do osmnáctky zahrál devět úderů pod par, celkem 65 ran (-7). Rose vede o čtyři údery před dvojicí Brian Harman a Hideki Matsuyama (oba -3).
Favorité Johnson, Spieth, Thomas a DeChambeau začali rozpačitě.
Johnson hrál 74, dvě rány nad par s třemi birdie, třemi bogey a double bogey na poslední jamce. Je na 32. pozici (+2)

Jordana Spietha zatlačil výsledovkou dozadu nepovedený drive na devítce jamce, který zatáhl do lesa. Při vyhrání trefil nejbližší strom a na fervej se dostal až další ranou. Neproměněný putt pak znamenal triple bogey. Spravil si chuť nádherný chipem in do eagle na 15. jamce, který ho vrátil do Top 10 na 8. místo (-1).

Justinu Thomasovi se v první devítce nedařilo, hrál tři bogey. V druhé devítce hrál dvě birdie a skončil s výsledkem 73 ran, jednu nad. Postavil se na 20. místo (+1).

Bryson DeChambeau měl velmi nepřesnou hru. V první devítce nastřádal dvě bogey a jedno double bogey, v polovině kola byl čtyři rány nad. V druhé devítce hrál birdie, bogey a první den Masters uzavřel na výsledku 76 ran. Přenocuje na 60. místě (+4).

Další pozice: 4. Zalatoris, Simpson, Reed  (-2), 13. Rahm (E), 20. Ancer, Hovland (+1), 20. Scheffler, Morikawa (+1), 31. Koepka (+2), 53. Niemann, Berger (+3), 60. Wolff, Garcia, McIlroy (+1), 72. Im (+5), 75. Westwood, Kuchar (+6), 80. Cantlay (+7), 86. Ortiz (+10).

Tommy Fleetwood zahrál na 16. jamce Hole in one.

Leaderboard

Všechny údery Justina Rose v 1. kole

The Masters 2021 – zahajovací ceremoniál

Hole in One Tommy Fleetwooda na 16. jamce

Triple bogey Jordna Spietha na 9. jamce

 

 

Augusta National

Úvod
Je tady první z vrcholů sezóny. Nejslavnější, nejprestižnější a nejvýznamnější na americkém kontinentu. Tak lze označit kultovní Masters Tournament, jehož 85. ročník se koná v Augustě. První major sezóny PGA Tour se uskuteční na ikonickém hřišti Augusta National, plném věhlasných jamek s květinovými názvy a nádherných zákoutí.
Amen Corner je nejslavnější místo hřiště. Je to nejzazší kout s jamkami 11, 12 a 13. Bojí se ho hráči, milují ho diváci.

Na Masters se celá hráčská golfová elita připravuje celý rok. Turnaj je pouze pro zvané hráče. Pozvánku mohou získat např. vítězové majorů za posledních 5 let, vítězové posledních tří The Players Championship, vítězové turnajů PGA Tour od posledního Masters, držitel poslední olympijské medaile, úřadující amatérský mistr USA a podobně. Klub také uděluje divoké karty.

Turnaj má krásné rituály. První symbolický odpal provádějí golfové legendy. Stejně jako loni to budou Gary Player a Jack Nicklaus a přidá se k nim první černošský golfista na Masters Lee Elder.
V úterý před turnajem se v historické klubovně pořádá Večeře šampionů. Hosty jsou členové vedení klubu a vítězové předchozích ročníků. Hostitelem, který také sestavuje jídelníček je vždy loňský vítěz.
Oblíbený středeční Par 3 contest s rodinnými příslušníky se kvůli covidu nekoná ani letos.
Loňský vítěz Dustin Johnson oblékne letošnímu šampionovi symbol Masters, zelené sako s logem klubu. Pokud by opět vyhrál, oblékne mu sako Tiger Woods, vítěz z roku 2019. Vítěz se také stává doživotním členem Augusta National.

Obsazení The Masters je nejlepší možné. Na startu bude kompletní první dvacítka světového žebříčku Johnson, Thomas, čerstvý otec Rahm, Morikawa, DeChambeau, Schauffele, Reed, Hatton, Simpson, Cantlay. Z druhé desítky Koepka, McIlroy, Finau, Hovland, Berger, Fitzpatrick, Horschell, Casey, Im a Westwood.
Dále hrají Ancer, Conners, Fleetwood, Matsuyama, Mickelson, Spieth, Wallace, Watson, Wolff.

Sázkové kanceláře mají za favorita Dustina Johnsona 9:1, Dechambeaua a Spietha 11:1, Rahma 12:1.

Hřiště Augusta National má par 72 a délku 6.835 metrů.

Pořadatelé uvádějí Prize Money těsně před, nebo až v průběhu turnaje. Loni to bylo 11,5 milionu dolarů, vítězi připadla odměna rovné 2 miliony.

The Masters vysílá televize ČT Sport ve čtvrtek od 23:40, v pátek od 22:20, v sobotu od 21:00 a v neděli od 20:00.
Na internetu můžete Masters sledovat  živě na webu ČT Sport,  na i-vysílání ČT.

Odkazy:   Augusta National   Hřiště na satelitní mapě  Stránky turnaje  Loňské zpravodajství  Mapka hřiště

Oficiální film The Masters 2020