Vzpomínka na Hanuše Goldscheidera

649

Dnes je tomu dvacet let, co na věčnost odešel Hanuš Goldscheider. Muž, který dlouhou dobu stál v čele československého a později českého golfu, na jehož vývoji se významnou měrou podílel. Zemřel 28. února 2001. S Hanušem Goldscheiderem odešla jedna z nejvýraznějších postav našeho sportu.

Byl členem Golf Clubu Praha a čestným členem řady dalších klubů. Za zásluhy o rozvoj golfu byl od roku 1978 členem Royal & Ancient Golf Club of St Andrews.

Byl prezidentem České golfové federace. Od roku 1989 po dobu čtyř let působil jako člen Championship Committee při Evropské golfové asociaci, další čtyři roky zastupoval Evropu v Rules Committee při Royal & Ancient St Andrews a další dva roky zastupoval Evropu v Komisi pro amatérský status při Royal & Ancient St Andrews. Byl ve své době mezinárodně nejznámějším českým golfovým činovníkem.

Podílel se na zachování golfu v dobách totality a v nové historické éře přivedl do Česka významné mezinárodní akce.
Aktivně se podílel na vstupu dětí do golfu a rád se vyhříval pohledem na jejich hemžení na hřištích a simulátorech. Jeho podpisem byl spuštěn vývoj federačního serveru, který je dnes výjimečným nástrojem golfové agendy, nemajícím ve světě obdoby. Byl všude a u všeho. Pokud mohl, nevynechal jedinou významnější akci.

V golfu zůstává mnoho nesmazatelných stop jeho osobnosti. Jeho jméno nese nadace pro podporu nadějných mladých hráčů, hraje se mnoho jeho memoriálů a bezpochyby ponese jeho jméno některé z významných hřišť v zemi.
Především však zůstal v srdcích těch, kteří ho znali a patřili k jeho přátelům. Tak jako dnes na něj budou vždy vzpomínat s láskou a úctou.

 

foto Ivan Paggio