Golf na olympiádě 2: systém hry a startovní pole

661

Do startu golfového olympijského turnaje zbývají přesně tři týdny. Redukované žebříčky určily, že v obou soutěžích bude hájit své národní barvy 60 hráčů a 60 hráček, shodně vždy ze 36 zemí. Definitivně mezi nimi budou i čeští reprezentanti Klára Spilková a Ondřej Lieser.

Systém redukovaných žebříčků jsme popsali v minulém díle, dnes shrneme základní informace o obou turnajích. V obou případech se bude hrát v Kasumigaseki Country Clubu v Kawagoe, v prefektuře Saitama. Hřiště je vzdáleno hodinu jízdy od centra Tokia, které je středem celé olympiády. Jde o historický soukromý klub s dvěma hřišti, který zde byl vybudován už v roce 1929. Pro olympijský turnaj bylo vyčleněno východní hřiště s parem 71, z nejdelších odpališť měří 6827 metrů.

Pro obě soutěže platí stejný systém – hraje se na čtyři kola na rány, které odehrají všichni účastníci. Mužský turnaj je na programu od 29. července do 1. srpna, ženy se dočkají ve dnech 4. až 8. srpna. Pět dnů před startem mužského turnaje bude hřiště otevřeno pro tréninková kola, ženy budou mít možnost znovu trénovat dva dny před svými prvními soutěžními odpaly.

Stejně jako před čtyřmi roky (tehdy kvůli viru Zika) účast i letos odmítla z různých důvodů – od náročného programu přes soukromé či zdravotní důvody – celá řada předních hráčů včetně Dustina Johnsona (USA), hrát nebudou ani Španělé Sergio Garcia a Rafa Cabrera-Bello či Australan Adam Scott a další hvězdy.

V ženské kategorii jsou odhlášení zatím spíše výjimečná, konkurence bude velmi silná. Účast v americké výpravě si zajistily například i světová jednička Nelly Korda a její sestra Jessica.

Nedobrovolně budou absentovat i všichni medailisté z Rio de Janeira z roku 2016 – Justin Rose (Británie), Henrik Stenson (Švédsko) a Matt Kuchar (USA). Naopak v ženské kategorii by měly do Tokia dorazit všechny ženy ze stupňů vítězů v Brazílii: In Bee Park (Korejská rep.), Lydia Ko (Nový Zéland) i Shanshan Feng z Číny.

Startovní pole ženy
Startovní pole muži
Program golfových turnajů v Tokiu