Golf na olympiádě 1: jak se kvalifikovat do Tokia

316

Podruhé po návratu do olympijské rodiny se uskuteční v Tokiu také golfový turnaj. S blížícím se termínem olympiády přiblížíme, jakým způsobem se hráči mohou kvalifikovat, jakým formátem se bude hrát a představíme si detailně oba zástupce českého golfu. Do prvních odpalů zbývá pět týdnů.

Stejně jako před pěti lety se i tentokrát mohli golfisté do soutěže probojovat na základě redukovaných žebříčků, které zohledňují počet účastnických zemí ve startovním poli. Mužský žebříček se uzavřel 21. června, ženský 28. června.

Každý olympijský sport má přesně dané postupové klíče. Před obnoveným návratem golfu pod pět kruhů v roce 2016 bylo rozhodnuto, že se soutěže zúčastní 60 hráčů a stejný počet hráček. Golfoví činovníci si od začátku kladli otázku, jaký klíč použít pro výběr šedesátky vyvolených.

Vznikl tak „redukovaný žebříček“, který vychází z bodů získaných ve světovém žebříčku profesionálů a profesionálek. Na Olympijských hrách má na jeho základě právo startovat 15 nejlepších hráčů/hráček s omezením na čtyři hráče z jedné země. Mimo TOP 15 se kvalifikují další účastníci, ale již pouze nejvíce dva z každé země.

Ve skutečnosti se omezení „čtyř“ týká v kategorii mužů pouze USA, mezi ženami čtyři hráčky mohou aktuálně vyslat Korejská republika a USA. Na základě klíče se tak dostane i na menší golfové země jako Česká republika. Před pěti lety proto mohla startovat i Klára Spilková, která by měla do do Tokia vyrazit také letos, stejně jako aktuálně již kvalifikovaný Ondřej Lieser. V mužské kategorii se dostane díky postupovému klíči rovněž na hráče, kteří se pohybují na konci třetí stovky světového pořadí, v ženách dokonce budou startovat i hráčky ze čtvrté stovky žebříčku.

Redukované pořadí 60 nejlepších je aktualizováno každé pondělí, v mužské kategorii to bylo naposledy 21. června. Někteří hráči už dopředu ale avizovali, že o start v Tokiu nemají zájem. Zatímco mezi muži už je jasno, v ženské kategorii se bojovávalo o účast na olympiádě ještě v závěru minulého týdne na turnajích LPGA a Ladies European Tour.

Právě evropská série měla na programu od pátku do neděle (25.-27. června) turnaj Tipsport Czech Ladies Open v Berouně, kde se představilo šest hráček, které aktuálně figurují v žebříčku pro Tokio, a také hned několik dalších, které ještě v případě mimořádného úspěchu na středočeském hřišti mohly snít o postupu do elitní šedesátky.

Mužský olympijský turnaj startuje 29. července, ženy se pustí do boje 4. srpna.