RBC Heritage – ránou roku zvítězil Fitzpatrick v rozehrávce se Spiethem, Scheffler a Rahm se neprosadili

1569

PGA Tour – RBC Heritage, Hilton Head, Jižní Karolína
(13. – 16.4.2023, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Na poslední green vstupovali jako lídři  se skore -17 společně Spieth a Fitzpatrik. Spieth měl míč za hranicí greenu, Fitzpatrick dva metry od vlajky. Spiethova přihrávka byla krátká a Fitzpatrick putt do vítězství neproměnil. Další putty oba proměnili a jeli zpátky na odpaliště jamky č. 18.  par 4 začít rozehrávku.
Druhou ránu rozehrávky umístil Fitzpatrick šest metrů od vlajky, Spieth tak osm metrů.
Putt do birdie Fitzpatrick neproměnil. Spiethovi putt do vítězství objel hranu otvoru janky.
Putt do paru Fitzpatrick i Spieth proměnili, nasedli do vozíků a jeli pokračovat rozehrávku na jamku č. 17 par 3.
Oba hráči zahráli par a šlo se opět na 18. jamku.
Na třetí jamce rozehrávky rozhodla druhá rána Fitzpatricka devítkou železem ze 170 metrů, která skončila deset centimetrů od jamky. Putt do vítězství tentokrát bezpečně proměnil a získal druhé vítězství na PGA Tour.
Jordan Spieth loňské vítězství neobhájil, skončil druhý. O ránu dále skončili na třetím místě Xander Schauffele a Patrick Cantlay (-16).
Fitzpatrick oblékne červené tartanové sako a do některé z jeho kapes může uložit šek pro vítěze na 3,5 milionu dolarů.

Dva nejlepší hráči světa, jednička Jon Rahm a dvojka Scottie Scheffler zůstali své pozici na žebříčku dlužní. Scheffler obsadil 11. místo (-12), Rahm skončil o ránu dále, na 15. místě (-11).

Další pozice: 5. Theegala (-14), 7. Im (-13), 15. Burns, Fowler, Fleetwood (-11), 19. Kuchar (-10), 25. Thomas, Rose(-9),  31. Finau (-7), 31. Morikawa (-7), 56. Els, Hovland (-2).

Výsledky

Rozhodující druhá rána Fitzpatricka na 3. jamce playoff devítkou železem ze 170 metrů.

Sestřih finálového kola

Matt Fitzpatrick - foto pgatour.com
Matt Fitzpatrick

Sobota – 3. kolo
Osmadvacetiletý Matt Fitzpatrick zužitkoval ideální podmínky a znalost hřiště. Zahrál své nejnižší kolo na PGA Tour,  63 ran s jedním eagle a šesti birdie, osm pod par.
Před vstupem do finálového kola je v čele leaderboardu (-14). „Jako dítě jsem sem často jezdil na prázdniny,“ řekl Fitzpatrick v sobotu, „a jako rodina jsme trávili hodně času. Hrával jsem tady jako junior. Tento turnaj hraji od roku 2016, takže ho mám velmi rád.“

Z druhého místa (-13)  půjde do finále Patrick Cantlay. Hrál pět birdie bez bogey, 66 ran. Na třetím místě je po třech kole Jordan Spieth (-12).
Na třetím místě je Jordan Spieth (-12). Hrál 66 ran se šesti birdie a jedním bogey. Posunul se dopředu o 7 pozic.

Světová jednička Jon Rahm hrál začal třetí kolo skvěle třemi birdie na prvních třech jamkách, které hned v zapití pokazil double bogey na čtyřce. Dále hrál další dvě birdie a jedno bogey, celkem 69 ran, dvě pod par. Je na 21. místě (-8), šest ran za vedoucím Fitzpatrickem. Rahm je veliký hráč a je tu slabá, ale přesto naděje, že ještě promluví do prvních míst.

Světová dvojka Scottie Scheffler je na 4. místě (-11) pouhé tři rány za lídrem a mí velikou šanci zvítězit.

Hrdina třetího kola, 44letý veterán Jimmy Walker zakolísal, hrát dvě birdie a tři bogey, 72 ran jednu nad par.  Klesl z vedení na 4. místo (-11).

Lídr úvodního kola  Viktor Hovland měl černý den bez birdie. Zapsal čtyři bogey a jedno triple bogey, 78 ran. Propadl se z 5. na 60. pozici (-1).

Další pozice: 4. Fleetwood, Scheffler (-11), 9. Fowler, Schauffele (-10), 21. Conner (-8), 21. Rose (-8), 31. Morikawa (-7), 41. Burns, Finau (-5), 46. Els, Thomas (-4).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

Jimmy Walker - foto pgatour.com
Jimmy Walker

Pátek -2. kolo
Jimmy Walker hrál v pátek podruhé  kolo za 65 ran, dnes se sedmi birdie a jedním bogey, šest pod par. Se skore -12 vede o tři údery před tříčlennou skupinou se Scottie Schfflerem, Justinem Rose a Xanderem Schauffele (-9).

Čtyřiačtyřicetiletý Jimmy Walker má šest titulů na Tour. Naposledy však zvítězil v roce 2016 na PGA Championship, což byl jeho jediný major. Na jaře následujícího roku onemocněl boreliózou, s jejímiž následky bojoval několik let. Když loni odstoupil z Tour, nebyl si jistý, zda se ještě někdy vrátí. Aktuálně je v páté stovce žebříčku. Protože však patří mezi 50 nejlepších vítězů všech dob, dostal letos jednorázovou výjimku.

Lídr prvního kola Viktor Hovland s  hrál v druhém kole o šest úderů víc. Přinesl tři birdie a dvě bogey, 70 ran jednu pod par a klesl na 5. pozici (-8).

První dva hráči světového žebříčku John Rahm a Scottie Scheffler se do toho v pátek  pořádně opřeli.
Rahm hrál čistých 7 birdie z toho 4 v řadě od jedenáctky do čtrnáctky, 64 ran. Vylétl z 92. místa do první dvacítky na 16. pozici (-6), šest ran za vedoucího Walkera.
Scheffler hrál eagle, šest birdie a dvě bogey, 65 ran a posunul se o 18 příček na dělené 2. místo.

Patrick Cantlay, který loni v Harbour Town prohrál v play-off s Jordanem Spiethem, je  ve čtyřčlenné skupině na 5. místě. Zahrál kolo za 65 ran.   Na 7. jamce par 3 zahrál hole-in-one, třetí v kariéře.

Legendární Ernie Els se v třiapadesáti letech mezi světovou špičkou neztrácí. Po výsledcích 68,70 je na 34. místě (-4).

Další pozice: 5. Fleetwood (-8), 10. Spieth, Fowler (-7), 18. Fitzpatrick (-6), 23. Thomas (-5), 34. Im, Finau (-4), 46. Young, Burns, Lowry (-3), 60. Morikawa (-2).
Cutem neprošli: Tom Kim, Poston, Kitayama, Spaun, Si Woo Kim, Homa, Power.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

Viktor Hovland - foto pgatour.com
Viktor Hovland

Čtvrtek -1. kolo
První kolo zůstalo kvůli dešti nedohráno. Šest hráčů dokončí svá první kola v pátek ráno.
Vede Nor Viktor Hovland. Zahrál čistých sedm birdie, 64 ran. Druhé místo dělí Brian Harman s kompletním kolem, Jimmy Walker na 16. jamce a Aaron Rai na 15. jamce, všichni se skore -6.
Kompletní kolo mají Matt Fitzpatrick, Sungjae Im a Justin Rose na 5. místě (-5).

Jon Rahm, který si  jen o několik dní dříve oblékl své první zelené sako, skončil na výsledku 72, a je na průběžném 92. místě (+1). Přiznal únavu z Augusty National a nepomohlo mu ani to, že jeho odpoledne zahrnovalo téměř 90minutové zpoždění kvůli dešti. „Nerad se vymlouvám, ale pár výkyvů ke konci bylo důsledkem únavy, která mě překvapila,“ řekl po hře čerstvý šampion Masters.
Druhý muž světového žebříčku Scottie Scheffler hrál tři údery pod par, 71 a sdílí 15. pozici.

Další pozice: 11. Schauffele, Fowler (-4), 15. Hatton, Kuchar, Els, Spieth (-3), 28. Burns (-2), 28. Fleetwood, Horschel, Cantlay (-2), 47. Finau, Conner (-1), 75. T.Kim (E), 92. Morikawa (+1), 110. Homa (+2).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Harbour Town - foto rbcheritage.com
Harbour Town

Úvod
Tento týden se PGA Tour vydává do Hilton Head v americkém státě New York, kde se na hřišti Harbour Town Golf Links koná RBC Heritage 2023. Turnaj je jedním z povýšených turnajů Tour, a je nabitý hvězdami. Na startu budou Rahm, Scheffler, Hovland, Thomas, Burns, Cantlay, Morikawa, Schauffele, Conners, Homa, Im, T.Kim, Finau, Fitzpatrick, Spieth a legendární Ernie Els. Bohužel chybí Rory McIrloy.

Hraje se na hřišti, které si nedostatek délky vynahrazuje úzkými fervejemi a nejmenšími greeny na PGA Tour. Proslulá poslední jamka, která se nachází v jedné rovině se zálivem Calibogue Sound, je jedním z nejmalebnějších míst na tour. Nad greenem hlídkuje proslulý červenobílý maják.
Po celou dobu existence turnaje se hraje na hřišti Harbour Town Golf Links s parem 71.

Turnaj byl letos povýšen do kategorie elevated a odměny stouply z loňských 8,5 milionu rovnou na 20 milionů dolarů. Pro vítěze je připraveno červeně kostkované  sako a 3,5 milionu dolarů.
Loni zvítězil Jordan Spieth v rozehrávce s Patrickem Cantlayem.

Turnaj vysílá Eurosport 2.

Leaderboard

Odkazy:   Harbour Town Golf Links   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství