Celá Kanada slaví. Nick Taylor je prvním Kanaďanem od roku 1954, který vyhrál RBC Canadian Open

1311

PGA Tour – RBC Canadian Open, Toronto, Kanada (8. – 11.6.2023, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Celá Kanada slaví, Nick Taylor je národním hrdinou. Stal se prvním Kanaďanem po 69 letech, který vyhrál národní mistrovství, když na čtvrté jamce rozehrávky zavěsil zázračný, 22 metrů dlouhý eagle putt a porazil Tommyho Fleetwooda (oba -17).

Po nejdelším puttu své kariéry na PGA TOUR vyhodil Taylor svůj putter do vzduchu a za šílení diváků chytil do náruče svého caddieho. Mezi těmi, kdo mu vběhli na green pogratulovat, byli další kanadští hráči Mike Weir, Corey Conners a Adam Hadwin. Taylor získal odměnu 1,62 milionu dolarů a 500 bodu FedEx Cupu.

„Nemám slov. Tohle je pro všechny kluky, kteří jsou tady. Tohle je za mou rodinu doma,“ řekl Taylor se slzami v očích. „Je to ten nejúžasnější pocit.“

Tommy Fleetwood si na svůj první titul v PGA Tour musí ještě počkat.

Třetí místo dělí Angličané Tyrrell Hatton, Aaron Rai a Tajvanec C.T. Pan (-16).

Největší favorit a vítěz posledních dvou Canadian Open Rory McIlroy neobhájil. Do finálového kola vstupoval po skvělé stíhací jízdě se ztrátou pouhých dvou ran na vedoucího hráče. V posledním kole však to v jeho výkonu zaskřípalo. Hrál v paru, tj o šest ran více než předchozím kole a musí se spokojit s 9. místem (-12).

Další umístění: 8. Rose (-13), 20. Fitzpatrick, Conners (-8), 57. C. Young (-1).

Výsledky

Závěrečné chvíle RBC Canadian Open

C.T. Pan - foto pgatour.com
C.T. Pan

Sobota – 3. kolo
Lídr předchozího kola Číňan Carl Yuan z čela turnaje zmizel. Hrál o sedm ran hůře, 74 a klesl na 16. pozici (-7).
Nyní vede Tajvanec C.T. Pan, jednatřicetiletý hráč z 191. pozice žebříčku (-14).
O dvě rány zpět má v zádech rozjetého Rory McIroye, který stíhací jízdou postoupil k čelu turnaje o další velký krok. Tentokrát se posunul o deset pozic na 2. místo, na kterém je s ním dalších pět hráčů se stejným skore -12.

Pokud by McIlroy v neděli získal potřetí titul na Canadian Open, stal by se prvním hráčem ve 117leté historii turnaje, který by dosáhl hattricku, a prvním na PGA TOUR, který by vyhrál nějaký turnaj třikrát v řadě od Steva Strickera v letech 2009-11.

Američan Nick Taylor prolomil rekord hatě. Novým rekordem Oakdale je 63 ran , které Taylor složil z čistých devíti birdie a devíti parů.

Další pozice: 2. Fleetwood, Rose (-12), 10. Conners (-10), 13. Hatton (-8), 20. Fitzpatrick (-6)., 65. C.Young (+1).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

Carl Yuan - foto pgatour.com
Carl Yuan – foto pgatour.com

Pátek – 2. kolo
Zima a déšť komplikovaly druhé kolo Canadian Open. S podmínkami se vyrovnal 26letý Číňan Carl Yuan, hráč z 164. místa žebříčku. Hrál sedm birdie a dvě bogey, 67 ran, pět pod par. S celkový skore -9 vede o ránu před čtveřicí Conners, Hatton, Rai, C.T Pan (všichni – 8).

Nejlepší výkon podal ve druhém kole Angličan Tyrrell Hatton. S devíti birdie a jedním bogey vyrovnal rekord hřiště 64 ran, osm po par. Přeskočil 68 hráčů a zařadil se na druhé místo.

Rory Mc Ilroy důrazně přidal. Po vlažném začátku 71 se zlepšil o čtyři údery. Hrál čistých pět birdie, 67 ran, pět pod par. Posunul se kupředu o 25 příček na 12. místo (-6), tři údery za vedoucího hráče.

Další pozice: 12. Rose (-6), 23. Fleetwood (-4), 32. Fitzpatrick (-3), 47. Kuchar (-2), 60. C.Young (-1).
Cutem neprošli: Meronk, Burns, Villegas, Knox, O´Hair, Bae, N.Hojgaard, Snedeker.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

Corey Conners - foto pgatour.com
Corey Conners

Čtvrtek -1. kolo
Kanaďan Corey Conners zahrál na hřišti Oakdale Golf and Country Club  67 ran, pět pod par a po prvním kole se dělí o vedení se třemi hráči: Aaronem Raiem, Justinem Lowerem a Chessonem Hadleym (všichni -5).

Pokud by Conner  turnaj vyhrál, byl by prvním kanadským vítězem po 70ti letech. Posledním Kanaďanem, který vyhrál národní open, byl Pat Fletcher v roce 1954.

Světová trojka Rory McIlroy začal vlažně. Hrál pět birdie a čtyři bogey, 71 ran, jednu pod par a je na 37. místě (-1) se ztrátou čtyř úderů na vedoucí hráče.

Další pozice: 5. Fitzpatrick (-4), 14. Rose (-3), 29. Fleetwood (-2), 37. Meronk, C.Young, Hadwin, Kuchar (-1), 70. Hatton, Weir (E), 84. Burns, Theegala (+1).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Oakdale GCC - foto pgatour.com
Oakdale Golf & Countra Club

Úvod
Letošní  RBC Canadian Open má různorodé obsazení. Jedinými hráči z první desítky žebříčku jsou trojka Rory McIlroy, který bude obhajovat třetí vítězství za sebou a osmička Matt Fitzpatrik.
Dále hrají Hatton, Young a Burns z druhé desítky. Ostatní hráči jsou v mnoha případech v pořadí na žebříčku hodně nízko. Měřítkem pozice na žebříčku lze spekulovat, že McIlroy bezpečně obhájí.

Turnaj RBC Canadian Open, který byl založen v roce 1904, je druhým nejstarším turnajem, který není major turnajem v kalendáři PGA Tour, hned po turnaji BMW Championship, jehož historie sahá až do roku 1899.

Hraje se na hřišti Oakdale Golf & Country Clubu s parem 72 délkou 6.642 metrů. Hřiště hostí tuto událost poprvé a stává se prvním novým místem konání Canadian Open od roku 2002.

Hraje se odměny v celkové výši 9 milionů dolarů.

Leaderboard

Odkazy:   Oakdale GCC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství