Premiéra LIV Golf v Londýně – vyhrál Schwartzel, Johnson osmý, Mickelson čtyřiatřicátý

1948

LIV Golf – LIV Golf Invitational, Londýn
(9. – 11.6.2022, -1 hodina)

Sobota – finálové kolo
Skončil první turnaj premiérového ročníku saudského LIV Golf a miliony dolarů začaly hráčům téci proudem.
Dominovali Jihoafričané z týmu Stinger, kteří obsadili první tři místa. Vítězný Charl Schwartzel si z dotace odměn 20 milionů ukrojil 4 miliony dolarů. Jde o částku, kterou dodnes žádný vítěz jakéhokoli golfového turnaje nevydělal. Druhý Hennie Du Plessis si odveze 2,125 milionu a třetí Branden Grace jeden a půl milionu.
Není to všechno. Spolu s kapitánem Louisem Oosthuizenem, který skončil desátý si hráči rozdělí další tři miliony dolarů za vítězství týmu Stinger. Na každého z týmu tak vychází dalších 750.000 dolarů.

Dustin Johnson skončil na 8. místě, kde mu náleží odměna 625.000 dolarů. Phil Mickeson obsadil konečné 34. místo s nárokem na útěchu ve formě 146.000 dolarů.
Ani tady to není všechno. Každý hráč dostane ještě podíl z odměny podle umístění týmu.

Turnaj doprovázely informace o přestřelce s PGA Tour, která vyloučila účastníky londýnského turnaje ze svých řad. Skutečnost, že další hráči např. Reed, DeCahmebau, přecházejí k Gregu Normanu, řediteli LIV Golf však ukazují, jak omamné je takové množství peněz v banku, a že pro PGA Tour přicházejí těžké časy.

Další turnaj LIV Golf se koná za dva týdny v Portlandu, v americkém Oregonu.

Výsledky

Sestřih finálového kola

Charl Schwartzel - foto Gety Images
Charl Schwartzel

Pátek – 2. kolo
V čele jsou i po druhém kole dva Jihoafričané z týmu Stinger. Charl Schwartzel vede se skore -9 o tři rány před Hennie Du Plessisem (-6). Na třetí místo se z 11. pozice vyhoupl Peter Uihlein (-4).
Dustin Johnson se posunul dopředu o dvě místa na 5. pozici (-1). Phil Mickeslon  se naopak propadl o 19. pozic na 26. místo (+4). Hrál dvě birdie a sedm bogey.

Další pozice: 5. Horsfield (-1), 9. Grace (E), 12. Garcia, Oosthuizen  (+1), 20. JC Ritchie (+3),  26. Na, Kaymer (+4), 32. McDowell (+5), 36. Westwood (+7), 41. Wiesberger (+9).

Turnaj lze sledovat live zde

Leaderboard

Sestřih 2. kola

Čtvrtek – 1. kolo
Po prvním kole vede Jihoafričan Charl Schwartzzel (-5) z týmu Stinger před týmovým kolegou a krajanem Hennie Du Plessis (-4). Třetí místo dělí Thajec Phachara Khongwatmai (Crushers) a Zimbabwan Scott Vincent z týmu Smash (-3).
Dustin Johnson (4 Aces) dělí 7. místo s Philem Mickelsonem z týmu HY Flyers (-1).

Další pozice:  5. Grace, Harding (-2), 16. Garcia (+1), 22. Oosthuizen (+2), 34. McDowell, Kaymer (+4), 39. Poulter (+5).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Phil Mickelson a Dustin Johnson

Úvod
Premiéra mnohokrát propírané, zavrhované a ze strany PGA Tour odmítané saudské série LIV Golf se uskuteční canon startem tříkolového turnaje v londýnském Centurion Clubu. Černé londýnské taxíky dovezou ve čtvrtek 48 hráčů na jejich jamky. Start je ve 14 hodin místního času.

Hlavními hvězdami v Londýne budou Dustin Johnson a Phil Mickelson, dále hrají Wiesberger, Schwartzel, McDowell, Poulter, JC Ritchie, Harding, Na, Westwood, Oosthuizen, Kaymer, Larrazábal, Bland, Horsfield, Garcia, A.Otaegui a asijští kvalifikanti.

Děláme věci jinak, uvádí LIV Golf na svém webu. Menší startovní pole, méně kol bez cutu a canon start. Formát byl načrtnut s fanoušky jako hlavní priorita.

Série bude složena z 48 hráčů, sestavovaných do 12 týmů. Kapitány určí pořadatel. Sestavy týmů zde

LIV Golf  bude zaplavena penězi, poskytne nevyšší odměny v historii golfu. Souhrn cen je 255 milionů dolarů.
Každý turnaj má Prize money 25 milionů dolarů.
Pro soutěž jednotlivců 20 milionů, z toho 4 miliony pro vítěze až 120.000 pro posledního hráče.
Dále 5 milionů pro týmy: 3, 1,5 a 0,5 milionu pro první tři.

Po prvních sedmi turnajích bude mezi první tři jednotlivce rozděleno 30 milionů dolarů (18, 8 a 4 miliony).

Osmý turnaj, Team Championship na konci sezóny se hraje na jamky a rozdělí mezi týmy dalších 50 milionů dolarů. Pro vítězný tým  16 milionů až 1 milion pro poslední.

Odkazy:   Centurion GC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Týmy