103. PGA Championship – triumf Phila Mickelsona

1983

PGA of America – 103. PGA Championship, Kiawah Island, Jižní Karolína, USA
(20. – 23.5.2021, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Fantazie se naplnila. Senzačně, ale zaslouženě zvítězil Phil Mickelson a PGA Championship má nejstaršího vítěze v historii.
Padesátiletý Lefty hrál skvělý golf, bezchybně puttoval. Jeho jediní soupeři, spoluhráč ve flightu Brooks Koepka na něj ztrácel především nepřesným puttováním a Louis Oosthuizen sice dotahoval, ale pozdějšího vítěze nakonec neohrozil. Oba skončili na druhém místě, dvě rány za Mickelsonem.

Stotřetí PGA Championship je pohřebištěm favoritů. Světová jednička Johnson a dvojka Thomas neprošli cutem. Trojka Rahm skončil osmý, pět ran za vítězem, hlavní favorit McIlroy až na 49. místě. Obhájce titulu Collin Morikawa obsadil konečné 8. místo.

Cestu k úspěchu ve finálovém kole Mickelsona lemovaly nádherné údery, např. na páté jamce, kdy z bunkeru zahrál fantastický chip-in do birdie, nebo nejdelší drive turnaje 335 metrů na 16. jamce. Ostatní soupeři odpadávali jako kuželky. Přibližoval se pouze Oosthuizen. Mickelsonovi však stačilo k vítězství hrát na jistotu, dnešní kolo byl dokonce jednu ránu nad parem.

Mickelson a Koepka na 18. greenu - foto pgatour.com
Mickelson na 18. greenu

Tažení veterána za vítězstvím přineslo do turnaje neuvěřitelnou atmosféru a obrovský ohlas přítomných diváků. Při pochodu na poslední green doprovázel Mickelsona jásající dav, jako za časů Tigera Woodse.

Wanamaker Trophy drží Mickelson v rukou podruhé. Po šesté v kariéře je vítězem major turnaje a po pětašedesáté  vítězem turnaje PGA Tour.
Z celkové dotace 12 milionů dolarů získal odměnu 2,16 milionu, 40 milionů korun. Dále získal kartu na příštích pět let PGA Tour, pozvánku na všechny majory příštích pěti let a spoustu dalších benefitů.

Další umístění: 4. Lowry, Harrington, Casey, Ancer (-2), 8. Rose, Rahm, Zalatoris. Scheffler, Finau, Fowler (-1), 17. Im, Conners (E), 23. Matsuyama, Fitzpatrick, Cantlay (+1), 30. Hovland, Simpson, Spieth (+2), 38. DeChambeau (+3), 71. Westwood (+9), 75. Berger (+10).

Konečné pořadí

Sestřih finálového kola

Phil Mickelson – finálové kolo

Chip in Mickelsona z bunkeru na 5. jamce

 

 

Phil Mickelson - foto pgatur.com
Phil Mickelson

Sobota – 3. kolo
Padesátiletý fenomén Phil Mickelson udržel vedení a druhé kolo je v čele PGA Championship (-7) před Brooksem Koepkou (-6) a Louisem Oosthuizenem (-5).
Mickelson  má šanci na senzační vítězství. Na PGA Tour už dva roky nevyhrál, od roku 2016 nebyl v Top 10 a je aktuálně na 115. místě světového žebříčku. Pokud vyhraje, stane nejstarším vítězem majoru v historii PGA Tour. Asi každý příznivec golfu by této legendě vítězství přál.
Ale hraje se na čtyři kola. Do toho posledního nastoupí Mickelson s Koepkou v neděli ve 14:30 místního času, v půl deváté večer našeho času. Průběh finále  můžeme sledovat živě od 19. hodiny na českém televizním kanálu Golfchannel.

Dnešní moving day má jednu přistávací plochu na 13. místě (E). Sem vynesl Spietha z 51. pozice, Fowlera, Cantlaye, Finaua z 33. a Fitzpatricka z 19. místa. Druhá je na 38. místě (+3)kam přilétli Rahm, Hatton, Morikawa a Hovland.

Další pozice: 5. Bezuidenhout (-3), 7. DeChambeau (-2), 10. Im, Conners (-1), 23. Horschell, Scheffler, Zalatoris,  Matsuyama (+1), 33. Simpson, Reed (+2), 45. Rose, Westwood (+4), 51. McIlroy (+5), 58. Berger, Ancer (+6).

Leaderboard

 

Phil Mickelson - foto pgatour.com
Phil Mickelson

Pátek – 2. kolo
Starý dobrý Phil Mickelson prokazuje, že i v padesáti může být vpředu, před desítkami mladíků. Po dvou kolech sdílí vedení s dalším veteránem, osmatřicetiletým Jihoafričanem Louisem Oosthuizenem. Oba mají skore -5. Třetí místo obsadil Brooks Koepka (-4).
Lídr úvodního kola Corey Conners se zhoršil o osm ran a ustoupil na 7. pozici (-2).
Světové jedničce Dustinu Johnsonovi se nepodařilo vytrhnou ze zadních pozic. Ani dnes se nedostal pod par a spolu se světovou dvojkou Thomasem, Garciou a Schauffelem ukončili svojí účast na PGA Championship, svorně neprošli cutem (všichni +6.)
Trochu si polepšil Rory McIlroy. Zahrál v paru a vystoupal o 38 pozic na 39. místo které dělí s Rahmem, Rosem a Fowlerem (všichni +3).

Další pozice: 7. Im (-2), 12. DeChambeau (-1), 19. Fitzpatrick, Hovland (E), 26. Zalatoris, Westwood, Morikawa (+1), 33. Ancer, Finau, Cantlay, Hatton (+2), 51. Berger, Spieth (+4), 64. Reed, Horschell, Simpson (+5).
Cutem neprošli: Johnson, Thomas, Schauffele, Garcia, Sullivan, Rozner, SW Kim, Fleetwood, Kaymer, Wiesberger, Leishman, Scott.

Leaderboard

 

Corey Conners - foto pgatour.com
Corey Conners

Čtvrtek – 1. kolo
Ve větrném a pomalém kole se ujal vedení Kanaďan Corey Conners (-5). Přinesl výsledek 67 ran s šesti birdie a jedním bogey. Druhé místo dělí šestice hráčů Bradley, Hovland, Wise, Koepka, Horsfield a Davis s výsledkem -3.
Jedno birdie, jedno bogey a dvě double bogey, 76 ran zahrál zahrál Dustin Johnson a zařadil se na 97. místo (+4).
Dobré kolo nezahrál ani Rory McIlroy. Hrál tři birdie  a šest bogey, 75 ran, tři nad par a je z toho 77. místo.
Protagonista nedávných turnajů Sam Burns odstoupil po první devítce pět nad par.

Další pozice: 8. Morikawa, Mickelson, Im (-2), 16.Fowler, Hatton, Zalatoris (-1), 31. Scheffler, DeChambeau, Rahm, Rose (E), 41. Westwood, Schauffele, Matsuyama, Wallace, Spieth, Cantlay (+1), 62. Ancer, Reed, Finau (+2), 77. Thomas, SW Kim, Simpson (+3),  97. Fleetwood (+4), 110. Willett, Garcia (+5), 127. K.H. Lee (+6), 138. Berger (+7).

Leaderboard

 

Úvod
Stotřetí PGA Championship je po Masters druhým major turnajem sezóny. Má ideální, nejlepší možné obsazení. Hraje kompletní první dvacítka aktuálního světového žebříčku, tj. Johnson, Thomas, Rahm, Schauffele, DeChambeau, Morikawa, McIlroy, Reed, Hatton, Simpson, Hovland, Cantlay, Koepka, Finau, Matsuyama, Berger, Fitzpatrick, Horschell, Ancer a Casey.
Nechybí další významná jména světového golfu Spieth, Burns, Conners, Zalatoris, Scheffler, Im, Sw Kim, KH Lee, Mickelson, Rose, Molinari, Poulter,  Westwood, Garcia, Fowler nebo. Na Kiawah bude to to nejlepší světového golfu. Letos bohužel bez Tigera Woodse.

Hraje se v Kiawah Island Resortu na hřišti Ocean Course. S parem 72 a délkou 7.202 metrů je to nejdelší hřiště, na kterém se kdy hrály major turnaje. Podle časopisu Golf Digest je to také jedno z nejobtížnějších hřišť v Americe.

Prize Money zatím není upřesněno, loni bylo 11 milionů dolarů. Vítěz se stane držitelem dvanáctikilového stříbrného poháru Wanamaker Trophy. Titul bude obhajovat Collin Morikawa.

Experti PGA Tour i sázkové kanceláře se shodují na hlavním favoritovi. Rory McIlroy je v Power rankings na první místě a u sázkovek má nejnižší kurs 12:1.
PGA Tour má na druhém místě Brysona De Chambeau, sázkovky Jona Rahma 15:1. Na DeChambeua vypsaly 18:1.
Power rankings PGA Tour uvádí na třetím místě Viktora Hovlanda, přičemž vůbec nezmiňuje loni druhého Dustina Johnsona, který má u sázkovek stejný kurs jak DeChambeau. Na Hovlanda je kurz 20:1.

Mistrovství vysílá Golfchannel. Ve čtvrtek  až neděli od 19 hodin.

Odkazy:  Ocean Course   Hřiště na satelitní  mapě  Stránky turnaje   Loňské zpravodajství