ANA Inspiration – první titul a první major pro Tavatanakit, Nelly Korda třetí

1433

LPGA – ANA Inspiration, Rancho Mirage, Kalifornie, USA (1. – 4.4. 2021, -9 hodin)

Neděle – finálové kolo
Zvítězila Patty Tavatanakit (-18).
Rodí se nová hvězda. Jednadvacetiletá Thajka vstoupila do LPGA teprve loni. V Rancho Mirage získala svůj první titul a hned z majoru. V turnaji, kde měla za soupeřky elitu světového golfu vedla od prvního kola. Do toho posledního vstupovala s náskokem pěti úderů, který pomohl odolat úžasnému útoku Lydie Ko. Tavatanakit prokázala pevné nervy, hrála eagle, dvě birdie, 68 ran a zvítězila o dvě rány. Za vítězství získala právo slavnostního skoku do jezírka Poppie´s Pond, odměnu 465.000 dolarů a mnoho dalších benefitů.
Jen o dva roky roky starší Novozélanďanka Lydia Ko při pronásledování Thajky vyrovnala rekord hřiště. Hrála eagle a osm birdie, 62 ran, deset pod par. S celkovým skore -16 obsadila 2. místo.
Vítězka a pronásledovatelka se výrazně oddělily od zbytku startovního pole. O pět ran zpátky obsadila třetí míso čtveřice hráček se skore -11:  Nelly Korda, SY Kim, Madsen a Feng.

Mladší ze sester Korda byla po prvním kole na 30. místě a každý den se posouvala dopředu. Dorazila na 3. místo, které jí vyneslo odměnu 151.615 dolarů. Její sestra Jessica obsadila 36. místo (-3).
Obhájkyně loňského vítězství Korejka Mirim Lee skončila na 10. místě.

Dalí umístění: 7. Jin Young Ko, Inbee Park (-10), 13. Kang (-8), 19. Henderson (-6), 36. Thompson (-3), 40. Ernst, Lewis (-2), 47. Lee6 (-1), 60. Kupcho, Popov (+2), 67. Hataoka (+4).

Příštím turnajem je Lotte Championship 14. – 17.4. na Havaji. Přihlášena je i Češka Klára Spilková.

Konečné pořadí

Sestřih finálového kola

 

 

Patty Tavatanakit - foto Michael Owens LPGA
Patty Tavatanakit

Sobota – 3. kolo
Úžasná Patty Tavatanakit vede i po třetím kole (-14). Jednadvacetiletá Thajka nepustila otěže turnaje a do finálového kola vstoupí s pohodlným náskokem pěti úderů. Třetí den zahrála skvostný výsledek 67 s osmi birdie a dvěma bogey. Aktuálně je 103. hráčkou světového žebříčku Rolex Rankings a 17. v Race to CME Globe.

Na druhé místo se nejlepším výsledkem kola 66 ran vyhoupla Američanka Aly Ewing. Pozici dělí s obhájkyní loňského vítězství Korejkou Mirim Lee (obě -9).

Tavatanakit hraje svůj vlastní turnaj a její pozice vypadá neotřesitelně. Finálové kolo bude nejspíš bojem o tom, kdo získá druhé místo. V rozpětí čtyř úderů od druhé pozice se nachází devět elitních hráček: 4. Feng (-8), 5. Inbee Park a Hull (-7), 7. Lopez, Lydia Ko, Jin Young Ko a M.Jutanugarn (-6).

Nelly Korda se posunula kupředu o dalších devět příček. Do čtvrtého kola vstoupí z 11. pozice (-5). Její sestra Jessica se po včerejším selhání výrazně zlepšila, zahrála své nejlepší kolo v turnaji 68 ran a valétla z 59. na 27. sedmé místo (-3).

Další pozice: 11. SY Kim, Madsen (-5), 17. Lewis, Henderson, Ryu, Popov, Nordqvist (-4), 27. Lee6 (-3), 33. Ernst, Maguire (-2), 39. Kang (-1), 47. Yang, Minjee Lee, Hall (E), 53. Thomspon (+1), 61. Kupcho, Hataoka (+2), 65. A.Jutanugarn (+3).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

 

 

Patty Tavatanakit - foto Michael Owens LPGA
Patty Tavatanakit

Pátek – 2.kolo
Thajka Patty Tavatanakit udržela vedení (-9). V dnešním kole zahrála eagle, tři birdie a dvě bogey, 69 ran, tři pod par.
Ovšem na dostřel několika úderů se za ní seřazují silné hráčky. Na druhém místě zůstala Číňanka Shanshan Feng (-8). Na třetím místě je další Thajka Moriya Jutanugarn (-7).
Světová jednička Jin Young Ko postoupila kupředu o dvě příčky, je na dělené 6. pozici (-5)
Jessica Korda se z 8. místa propadla na 59., poslední postupové místo (+1). V druhém kole se zhoršila o 7 ran. Hrála čtyři birdie, šest bogey a jedno double bogey, 76 ran, čtyři nad par.
Nelly Korda si naopak polepšila. Hrála 70 ran, dvě pod par a vystoupala o deset příček na 20. pozici (-3).
Michelle Wie West hrála v druhém kole čistých sedm bogey, 79 ran a  po svém návratu do LPGA podruhé neprošla cutem.

Další pozice: 4. Hull, Nordqvist (-6), 6. Lydia Ko, Popov, Inbee Park, Mirim Lee (-5), 20. Lee6, Kupcho, Ernst (-3), 26. Minjee Lee, Kang, Thompson (-2), 38. SY Kim, Yang (-1), 44. Henderson, Hataoka, Ryu (E), 59. HY Park (+1).
Cutem neprošly: Shibuno, Valenzuela, Pedersen, Ciganda, Wie, Tseng.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

Patty Tavatanakit - foto Michael Owens LPGA
Patty Tavatanakit

Čtvrtek – 1. kolo
Ve startovním poli plném hvězd se vedení ujala jednadvacetiletá Thajka Patty Tavatanakit (-6). Loňský nováček LPGA zahrála bezchybné kolo s šesti čistými birdie, 66 ran. O ránu zpět jsou na druhém místě Leona Maguire z Irska a Číňanka Shanshan Feng (obě -5).
Světová jednička Jin Young Ko začala výkonem 69 ran se čtyřmi birdie a jedním bogey. Zaujala 8. místo (-3). Světová čtyřka Nelly Korda začala pomaleji. Hrála čtyři birdie a tři bogey, 71 ran, jednu pod par a zaujala 30. pozici, kterou sdílí s dalšími osmnácti hráčkami (-1).
Po návratu do LPGA rozehrála druhý turnaj podstatně lépe Michelle Wie West. Minulý víkend na Kia Classic skončila hodně vzadu. Dnes hrála dvě rány pod par a postavila se do první dvacítky na 16. místo (-2).
Jessica Korda předstihla svojí mladší sestru, vešla se do první desítky pořadí. Je na 8. místě (-3).

Další pozice:  8. obhájkyně Mirim Lee, Kupcho (-3), 16. Popov, Inbee Park, Ciganda, Lydia Ko, Thompson. Lee6, SH Park (-1), 49. SY Kim, HY Kim, Kang, Ryu, Shibuno (E), 93. Henderson (+3), 103. Lewis, Pedersen (+4).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

 

Úvod
Pátý turnaje sezóny a první major se uskuteční v kalifornském Rancho Mirage.
Na startu bude elita světového ženského golfu v počtu 119 hráček. Turnaj mohou hrát např. vítězky předchozích ročníků ANA Inspiration, vítězky majorů LPGA posledních pěti let, vítězky turnajů LPGA posledních tří let,  první dvě hráčky žebříčků LET, japonské LPGA a korejské LPGA.
Na startu budou Nelly a Jessica Korda, Inbee Park, Mirim Lee, Jin Young Ko, Lexi Thompson, Stacy Lewis,  Jeongeun Lee6, Danielle Kang, Brooke Henderson, Carlota Ciganda, Minjee Lee, Nasa Hataoka, Austin Ernst, Jennifer Kupcho, Sophia Popov, Gaby Lopez, Emily Kristine Pedersen, Michelle Wie West.

Loňský ANA Inspiration se měl původně hrát na jaře, kvůli epidemii byl přeložen a září. Zúčastnila se ho i naše Klára Spilková, která však po prvním kole odstoupila kvůli bolesti zad.

Hraje se v Mission Hills Country Clubu na hřišti Dinah Shore Tournament Course s parem 72 a délkou 6.184 metrů. Na tomto turnaji je tradicí, že vítězka skáče do jezírka u klubovny.

Dotace odměn je 3,1 milionu dolarů a 625 bodů do žebříčku Race to CME Globe. Loni v tříčlenné rozehrávce s Nelly Kordou a Brooke Henderson zvítězila Korejka Mirim Lee.

Turnaj vysílá GolfChannel ve čtvrtek a pátek od 18. hodiny, v sobotu a v neděli od 23:30.

Leaderboard

Odkazy:   Mission Hills CC   Hřiště na satelitní mapě    Stránky turnaje    Lonské zpravodajství

ANA Inspiration – 50. ročník