Vzpomínka na Lady Luisu Abrahams

1182

Před patnácti lety, v pondělí 16.1.2006, ve věku 95 let navždy odešla veliká postava českého golfu Lady Luisa Abrahams, za svobodna Luisa Raudnitz, mistryně Československa v golfu z roku 1938.
Před okupací odjela v únoru 1939 do Anglie hrát a trénovat. Vývojem situace se do vlasti už nemohla vrátit. Z její rodiny nacistickou okupaci nepřežil nikdo.
Za války působila v anglické armádě, později jako příslušnice československých leteckých sil ve Velké Británii, kde dosáhla hodnosti majora. Provdala se za Lorda Abrahamse, Anglie se stala její druhou vlastí.

Svojí první vlast navštívila až v šedesátých letech, kdy přivezla pro golfisty dary nejcennější, hole a míče. S Hanušem Goldscheiderem pomáhala svým vlivem a kontakty obnovit českému golfu jeho dřívější mezinárodní ostavení.

Na její počest se ještě před několika lety každoročně hrával Lady Abraham’s Trophy – turnaj týmu nejlepších českých golfistek.

V roce 2002 vstoupila do Síně slávy České golfové federace.

V roce 2004 získala medaili prezidenta Václava Havla za rozvoj česko-britských vztahů, o rok později získala Řád T. G. Masaryka II. třídy za vynikající zásluhy o demokracii a lidská práva.

Ještě v roce 2005 doprovázela prince Edwarda do České republiky na oslavu povýšení GCML na Royal Golf Club Mariánské Lázně a oslavu stého výročí založení klubu.

Lady Luisu Abrahams si můžete připomenout v rozhovoru pro pořad Na plovárně, kde byla hostem Marka Ebena, v rozhovoru pro radio BBC a na dobových fotografiích.

Zdroj: Prokop Sedlák, Lucie Gaudlová, Tomáš Hradecký, archiv Antonína Krčmáře.

Na plovárně s Markem Ebenem

Rozhovor v rádiu BBC

 

 

Zdroj: Prokop Sedlák, Lucie Gaudlová, Tomáš Hradecký, archiv Antonína Krčmáře.