GolfAdvisor Czech Open – pánem golfového Berouna je opět Mrůzek

1271

Neděle – finálové kolo
Filip Mrůzek slaví vítězství na turnaji GolfAdvisor.golf Czech Open na hřišti Beroun Golf Clubu s dotací 30 000 euro. Navázal tak na své dvě předchozí výhry z Berouna a jako bonus přidal nové rekordní skóre. Po čtyřech kolech zahrál -24 a s přehledem uhájil vítězství před dvojicí amatérů Matěj Bača a Filip Ráža.

O svém vítězství zkušený Mrůzek rozhodl v podstatě už na první devítce, kterou odehrál sedm ran pod par. „To mi hodně pomohlo, abych se uklidnil,“ přiznal Mrůzek, který v Berouně vyhrál v letech 2015 a 2018.

Rozhodnuto ale ještě nebylo. Amatér Bača, který s ním šel ve finálovém flightu, ještě zabojoval, naopak Mrůzek udělal několik chyb a jeho náskok se zmenšil na dvě rány. Závěr ale český profesionál zvládl.

„Na šestnáctce jsem zahrál birdie, skvěle jsem se zachránil z bunkeru na sedmnáctce a osmnáctku už jsem hrál v klidu na pět ran,“ popsal závěr Mrůzek, který zapsal kolo za sedm po par a celkově se dostal na -24. O dvě rány tak vylepšil svůj berounský rekord a mohl se těšit z vítězné prémie 10 000 euro.

Spokojený byl i druhý Matěj Bača, který se dlouho držel ve hře o titul. „Po třináctce jsem se Filipovi přiblížil na dostřel, ale závěr zvládl výborně. Dneska jsem se mohl spolehnout na puttování, hlavně na druhé devítce jsem se několikrát zachránil. Jsem naprosto spokojený,“ uvedl 17letý amatér z Beskydského golfové klubu, který zahrál 21 ran pod par.

Třetí místo tak trochu zhořklo dalšímu amatérovi Filipu Rážovi, který chvíli útočil i na druhou příčku, ale na závěrečné osmnáctce zapsal double bogey, a tak obsadil třetí místo se skóre -16.

Naopak, až ve finálové rundě si trochu vylepšili chuť zkušení profesionálové – Stanislav Matuš zahrál sedm ran pod par a Jan Cafourek šest ran pod.

„Pozdě, ale přece. Za vším hledej ženu a putter. Vyměnil jsem putter, změnil držení a docela to fungovalo. A hlavně jsem dělal méně chyb. Myslím, že sedm pod je dobré skóre,“ usmíval se Matuš, který obsadil dělené 6. místo.

„To nejlepší na konec. Ale s posledním třemi koly jsem spokojený. Byla to dobrá hra, ne precizní, ale dobrá. Má z ní dobrý pocit. U mě je to vždycky především o puttování. A i dneska jsem tam nechal docela dost ran,“ prohlásil Cafourek, který se podělil o 4. místo se Šimonem Zachem.

Ten zahrál v závěrečné rundě tři rány pod par a před svým startem, podobně jako řada dalších českých hráčů, na D+D Real Czech Masters na Albatrossu, byl spokojený s tím, jak naladil svou hru.

„Dnešek ovlivnila moje chyba na sedmé jamce, kde jsem poslal míček z týčka do vody a zahrál double bogey. Navíc jsem ani neputtoval jako včera. To, co mi tam padalo včera, dnes ne. Ale turnaj mi ukázal, že dokážu hrát dost pod par,“ poznamenal Šimon Zach.

Konečné výsledky

foto Annie Krčmářová

 

Filip Mrůzek - foto Ivan Paggio
Filip Mrůzek

Sobota – 3. kolo
Filip Ráža zahrál osm ran pod par, nejlepší kolo třetího dne turnaje GolfAdvisor.golf Czech Open s dotací 30 000 euro hraného na hřišti Beroun Golf Clubu, Matěj Bača přidal další kolo hluboko pod par, ale vedení se skóre -17, byť jen o ránu, udržel zkušený Filip Mrůzek.

Mrůzek vyrazil na hřiště až v posledním flightu společně se Štěpánem Daňkem a donesl do „cíle“ třetího kola 5 ran pod a celkově -17.

„Největší radost mám z toho, že moje hra je stabilní. Všechno fungovalo v pohodě, hřiště bylo perfektní, měli jsme i super flight. Jediné bogey sice mrzí, ale jinak to bylo hodně povedené kolo,“ konstatoval Mrůzek, který má už z Berouna dva tituly a může vylepšit i osud maximální vítězné skóre z roku 2018 22 ran pod par.

Daněk odehrál třetí rundu za -4 je stále ve hře o vítězství. Na Mrůzka ztrácí jedinou ránu. „Jsme rád, že dál držím vyrovnaná kola a hlavně hodně pod par. I když dneska přišla i menší krize, ale zažehnal jsem ji,“ přiznal.

To, když na jamkách 13 a 14 zahrál dvě bogey za sebou a třetí, které hrozilo na jamce č. 16, odvrátil dlouhým puttem. „Na osmnáctce jsem ještě zahrál birdie, takže z toho bylo zase dobré kolo,“ poznamenal Daněk.

Druhou příčku dělí s amatérem Matějem Bačou, který zapsal ve třetím kole 6 ran pod par. „Po první šesti jamkách to ale nevypadalo úplně slavně. Nešlo mi puttování, bylo doslova otřesné. Na závěr první devítky ale přišla tři birdie, druhou devítku jsem zvládl se skóre -4, takže to bylo nakonec hodně dobré,“ prohlásil 17letý amatér, který si příští týden zahraje i podnik European Tour D+D Real Czech Masters na Albatrossu.

Další z „mladých pušek“, které ve třetím kole útočily, byl Filip Ráža. Flight společně se Šimonem Zachem šel k duhu nejen jemu, ale i Zachovi.

„Soutěžili jsme spolu celý den. Šimon skvěle začal od začátku, mě trochu přibrzdilo zbytečné bogey. Potřeboval jsem víc skórovat, abych se dostal do hry. To se mi dařilo, i když jsem musel dávat i pozor, abych zbytečně netlačil a nebyly z toho nějaké nesmysly,“ řekl Ráža po kole dne s výsledkem -8. Na lídra ze čtvrté pozice ztrácí pět ran.

Ještě o ránu víc ztrácí Zach na pátém místě, ale s výsledkem 7 ran pod par byl naprosto spokojený. „Zahrál jsem 65 ran teprve podruhé v Česku. Rozdíl proti předšlým dnům byl v tom, že jsem tentokrát proměnil víc puttů. S Filipem nám to sedělo, přetahovali jsme se celý den,“ pochvaloval si Zach.

Naopak ve třetím kole poněkud ztráceli zkušení profesionálové. Nejlépe z nich je na tom Aleš Kořínek na šesté pozici se skóre -9. Ve třetí rundě ale stlačil své skóre pod par jen o jedinou ránu.

„Hra nebyla špatná jako třeba včera, ale byl jsem tragický na greenech. První šest jamek jsem měl pocit, že je ani snad nedohraju. Nechal jsme moc ran na greenech. Tam to dneska začalo a taky skončilo,“ kriticky okomentoval kolo Kořínek.

Nespokojený byl i Stanislav Matuš, který kolo odehrál v paru. „Nevím, v čem je problém. Dneska byly všechny moje rány krátké, ale to je moje chyba. Měl jsem to poznat po čtyřech pěti jamkách. A nejsem schopný se sžít s greeny. Nedám dva putty stejné,“ stěžoval si Matuš.

V neděli je na programu finálové kolo, které startuje už v 8 hodin ráno.

Leaderboard

foto Annie Krčmářová

 

Filip Mrůzek a Štěpán Daněk - foto Annie Krčmářová
Filip Mrůzek a Štěpán Daněk

Pátek – 2. kolo
Osm ran pod par bylo nejlepší skóre druhého dne turnaje GolfAdvisor.golf Czech Open na hřišti Beroun Golf Clubu. A dosáhli na něj hned dva golfisté – profesionál Filip Mrůzek a amatér Kryštof Strýček. Mrůzek se díky tomu dostal do vedení, které dělí se skóre -12 se Štěpánem Daňkem, Strýček se vyhoupl na čtvrtou pozici.

Mrůzek je rekordmanem berounského hřiště výkonem 62 ran a ve druhé rundě turnaje s dotací 30 000 euro se mu přiblížil na dvě rány. A to přitom nezačal ani trochu dobře – hned na první jamce zahrál double bogey.

„Bylo to docela divoké. Ne jedničce jsem zahrál dabláče, ale pak se to rozjelo. Na dvojce a trojce ne úplně plánované birdie a byl jsem zase v paru. Padaly mi tam utty, jeden chip-in. Byla to střelba. Abyste zahráli osm pod, potřebujete i trochu štěstí, to jsem měl. Takže naprostá spokojenost,“ zhodnotil druhé kolo Mrůzek.

Nadšený byl i amatér Kryštof Strýček, který se díky skvělému kolu posunul až na dělenou 4. pozici společně s Alešem Kořínkem se skóre -8, jen čtyři rány za lídry.

„Dneska mi vycházelo prakticky všechno. Všechno secvaklo jako hodinky. Po prvním kole jsem už věděl, kde se dá skórovat a na jakých jamkách si to naopak pohlídat a neudělat chybu,“ zhodnotil druhé kolo Strýček.

Vedení po úvodní rundě udržel Štěpán Daněk, který stejně jak první den i druhý obešel hřiště se skóre -6. „Bylo to hodně podobné, jako první den. Jen jsem lépe puttoval, dal jsem víc birdie, ale zase žádný eagle. Byla to taková klidná hra, fungoval mi driver, železa i putter,“ pochvaloval si Daněk.

Ve hře o titul zůstává i další amatér Matěj Bača, který po kolech 66 a 68 drží třetí pozici se skóre -10 a na lídry ztrácí jen dvě rány.

„Hřiště mi docela sedí. Jeho délka a sedí i mojí hře. Je dost otevřené, takže můžu pálit drivy skoro kamkoliv a vždycky míček najdu. Dnešní čísla jsou docela dobrá, ale dneska jsem se necítil úplně nejlépe na greenech. Neměl jsem správné tempo,“ přiznal Bača.

Nijak mu nevadily ani poměrně „výživné“ roughy, které řadě hráčů činily problémy a nebylo snadné se z nich vyhrát. „Roughy jsou výživné, někdo s nimi může mít problém, já to ale neřeším. Chce to sílu, vyrvat míček, a to umím,“ usmíval se 17letý amatér.

S poněkud jinou náladou, než o den dřív dohrál druhé kolo profesionál Kořínek. Opět stlačil své skóre pod par, tentokrát o tři rány, ale ke spokojenosti měl daleko.

„Bylo to takové upracované kolo. Hrál jsem špatně, nepřihrával jsem si dobře, takže jsem rád, že jsem ještě vykouzlil takové skóre a udržel ho pod parem. Zahrál jsem dvě bogey na pětiparových jamkách, což je strašný. Na patnáctce jsem dokonce ztratil míček, i když jsme ho všichni viděli u greenu skákat,“ popsal stručně své kolo Kořínek, který z druhé příčky ztrácí na lídra se skóre -8 dvě rány.

Nespokojený byl i Stanislav Matuš. „Další utrápené kolo. Pořád si nedokážu zvyknout na greeny. Byla to ode mě taková zpomalená hra. A to mi ještě vyšel závěr – birdie, par, birdie, birdie. Tím jsem zachránil skóre,“ poznamenal Matuš, který dohrál kolo tři rány pod par a celkově je na skóre -6.

Dvě rozdílná kola má za sebou i Šimon Zach. Zatímco ve čtvrtek si pochvaloval, jak klidné a konzistentní rundu odehrál, v pátek to byl z jeho pohledu boj.

„Dneska to byl velký boj. Po šesti jamkách jsem byl +3, takže bylo docela těžké se vrátit. Udělal jsem pár hloupých chyb, ztratil dva míčky,“ konstatoval Zach, který na osmnáctce druhou ranou utopil míček, ale ještě zachránil par na kolo a celkově se drží na skóre -4 a dělí 9. příčku.

Cutem, který se ustálil na výsledku šest ran nad par, prošlo do víkendových kol celkem 37 hráčů. Sobotní kolo začíná opět v 8 hodin.

Leaderboard

foto Annie Krčmářová

 

Matěj Bača a Štěpán Daněk - foto Annie Krčmářová
Matěj Bača a Štěpán Daněk

Čtvrtek – 1. kolo
Profesionál Štěpán Daněk a amatér Matěj Bača dělí se skóre 6 ran pod par vedení po první dni turnaje GolfAdvisor.golf Czech Open na hřišti Beroun Golf Clubu. Po úvodním dni podniku s dotací 30 000 euro dokázalo stlačit pod par hned patnáct hráčů.

Jako první donesl skóre -6 do klubovny berounského klubu Daněk, přestože ještě do sedmé jamky to na nějaký atak nízkého skóre nevypadalo.

„Zlom přišel na sedmičce. Spadl mi tam eagle, který jsem moc nečekal. Poslal jsem drive doprava, jen jsem se vysekl z vyšší trávy a ani jsem nevěděl, kde míček skončil. Skončil na greenu a putt jsem proměnil. V tu chvíli jsem otočil skóre z +1 na -1 a pak to plynulo docela pěkně,“ popsal Daněk obrat v úvodní rundě.

Až v závěru kola se k němu na první pozici přidal teprve 17letý amatér z Beskydského golfového klubu Matěj Bača, který si i díky povedené rundě vylepšil handicap na +5,4.

Jen o ránu zpět je se skóre -5 zkušený český profesionál Aleš Kořínek. Ten ale konečnému skóre vděčil především za povedený závěr kola.

„Bylo to takové upracované kolo. Nedělal jsem moc chyb, ale pár jich přišlo. Ta největší na sedmičce, kde jsem poslal míček do vody a ještě neproměnil metrový putt. Bylo z toho bogey, takže tam jsem v podstatě ztratil dvě rány,“ přiznal bývalý fotbalový brankář prvoligového Zlína.

V závěru ale předvedl profesionál, který před několika dny skončil na podniku Pro Golf Tour na šestém místě, povedený finiš – na patnáctce birdie a na osmnáctce dokonce eagle. „Nebylo to snadné. Míček po drivu skončil v roughu 168 metrů od greenu. Rána devítkou železem se mi ale povedla, skončil jsem metr od jamky,“ popsal závěr kola Kořínek.

Už v dopoledním flightu dohrál kolo se skóre -4 Filip Mrůzek, který je rekordmanem berounského hřiště. Rekordu 62 ran se tentokrát nepřiblížil, ale se svou hrou byl spokojený.

„S hrou i výsledkem jsem spokojený. Čtyři pod je na začátek dobré. Se vším respektem vůči turnaji, pro mě je to především příprava na Czech Masters. Čtyři kola mi tady mohou hodně ukázat, na čem pracovat,“ poznamenal Mrůzek.
Se stejným skóre -4 dohráli úvodní kolo i profesionál Šimon Zach a amatéři Filip Ráža a David Benák. S hrou byl Ráža spokojený, ale ještě po dohrání kola vstřebával nepříjemnou situaci z deváté čtyřparové jamky.

„Hrál jsem první ránu z odpaliště na green, ale skončil jsem mimo u stromu. Podle mě i spoluhráčů ve stopě po myších, takže jsem našel nejbližší místo úlevy, ale s tím přivolaný rozhodčí nesouhlasil. Chtěl jsem, aby zavolal hlavního, to odmítl a udělal to až po urgencích kolegů ve flightu. Hlavní mi dal za pravdu, ale trvalo to celé patnáct minut a za námi už čekaly další dva flighty. Bylo to pro mě nepříjemné, uspěchal jsem pak ránu a bylo z toho bogey,“ popsal nepříjemný okamžik Ráža.

Ani to ho ale nerozhodilo a dohrál se skóre, které ho řadí mezi největší adepty na vítězství. Totéž platí i pro Zacha, který žádné větší problémy řešit nemusel.

„Bylo to takové klidné a konzistentní kolo, čtrnáct parů a čtyři birdie, což jsem v poslední době moc nezažil. Trefoval jsem greeny a neměl jsem vlastně žádné větší problémy. Hřiště bylo perfektní, greeny vynikající,“ pochválil Zach práci místních greenkeeperů.

Mezi největší favority turnaje patří i Stanislav Matuš, který zahrál v úvodní rundě tři rány pod par a nejlepším se tak drží na dostřel.

„Bylo to takové utrápené kolo. Netrefoval jsem se přesně do greenu, pořád tak kolem deseti metrů od jamky, a to nejsou zrovna šance na birdie. Ale ebru to, máme před sebou ještě tři dny a vím, že umím hrát líp,“ konstatoval Matuš.

Turnaj GolfAdvisor.golf Czech Open pokračuje v pátek druhým kolem, po kterém následuje cut. Projde jím nejlepších 34 hráčů plus na dělené pozici.

Leaderboard

foto Annie Krčmářová

 

ilustrační foto Ivan PaggioÚvod
Téměř kompletní domácí profesionální golfová špička, 30 tisíc euro v banku, z nichž připadne vítězi 10 tisíc, atraktivní odměny na čtyřech tříparech za hole-in-one, doprovodné akce pro hráče i pro partnery, to jsou základní údaje turnaje GolfAdvisor.golf Czech Open, který se odehraje na hřišti Beroun Golf Clubu 11. až 15. srpna 2021.

Startovní pole slibuje zajímavou a napínavou bitvu mezi nejlepšími českými profesionály, mezi nimiž nechybí Stanislav Matuš, Aleš Kořínek, který se stejně jako Jakub Bareš, blýskl skvělou hrou před několika dny na turnaji Pro Golf Tour v Německu, kde se oba umístili v top 10.

O vítěznou prémii si zahrají i Šimon Zach, Filip Mrůzek, který je výkonem 62 ran držitelem rekordního kola berounského hřiště, či Jan Cafourek, který je vítězem posledního Czech Open hraného v Berouně v roce 2019.

Dalšími zajímavými jmény ve startovním poli jsou přední čeští amatéři Filip Ráža, David Siwy, Kryštof Strýček, či Petr Hrubý. Ale také Cyril Suk, syn bývalého skvělého českého tenisty ze slavného tenisového „klanu“ Sukových, který se „nepotatil“.

„Vzhledem ke covidovým opatřením a komplikacím, které jsou s tím spojené, nemohli bohužel dorazit ve větším počtu golfisté ze zahraničí. Vysokou kvalitu ale garantují špičkoví domácí hráči, a to nás velice těší,“ konstatovala ředitelka turnaje Darina Muchová.

Atraktivitu turnaje zvyšují i zajímavé ceny za případné eso na čtyřech tříparech na hřišti. O co se hraje? Na jamce č. 4 o HiSUN quad bike na čtyři měsíce, na šestce o vůz Mercedes Benz třídy A zapůjčený na jeden rok, na osmičce je v „banku“ golfový vozík Golf Geum Technology a na jamce č. 11 se hraje o kontinentální postel PiCaSo v hodnotě 100 tisíc korun. Odměnu získá pouze první z hráčů, který dá hole-in-one.

GolfAdvisor.golf Czech Open odstartuje už ve středu Turnajem a večerem partnerů, ostrým startem bude 1. kolo ve čtvrtek a po pátečním 2. kole následuje cut, kterým projde do víkendových kol pouze 34 nejlepších hráčů plus na dělených pozicích.
Profesionálům se výsledky turnaje započítávají do žebříčků Order of Merit české PGA a Czech PGA Tour, zatímco amatéři mohou v Berouně získat zajímavé body do amatérského světového žebříčku.

Ceny za Hole-in-one
1. jamka č.4 – HiSUN quad bike na 4 měsíce
2. jamka č.6 – Mercedes Benz třídy A na 1 rok
3. jamka č.8 – Golfový vozík Golf Geum Technology
4. jamka č.11 – PiCaSo – kontinentální postel v hodnotě 100t kč
Všechny hole – in- one platí pouze jednou, do doby než zahraje první hráč, během Turnaje partnerů a 4 kol Czech Open.

Leaderboard    Webkamera

www.czechopen.golf