Dropování v okolí greenu + trestná oblast a za ní aut.

  155

  Dobrý den pane Jone,

  dovolím si mít dva dotazy, které se vztahuji k dropu u greenu a jeden k biozóně před autem.

  1. Míček skončí v blízkosti greenu na sprigleru. Mám tudíž právo na free drop.
  Smím při zachování všech pravidel (ne blíže jamce, 1 hůl od nejbližšího vhodného místa) dropovat na green (???) nebo jen mimo něj. A co když jiné místo, kromě greenu neexistuje a není zde drop zóna? Takže jen nová rána z původního místa?

  2 Míček skončí v trestné oblast (voda) v bezprostřední blízkosti greenu, smím dropovat i na green (na dvě hole, ne blíže jamce) ??

  3) Po levé straně podél ferveje je trestná oblast (biozóna) do níž nemohu vstupovat, a ještě nalevo od biozóny podél ní je plot, který je v souladu s místními pravidly veden jako hranice hřiště. Po nepovedeném drive nastávají cca tři situace:
  a) míček skončil prokazatelně v biozoně, takže drop na dvě hole u místa, kde přešel do biozóny.
  b) Míček skončil jistě za plotem tedy až v autu, dle mě nový míč z odpaliště, ale našli se odpůrci s požadavkem drop u biozóny????
  c) Nelze určit, zda míček skončil v biozoně nebo až v autu. Pátrání v autu je kvůli nepraktickému obcházení rozsáhlé biozóny v podstatě nemožné, takže ???? drop na dvě hole u místa, kde přešel
  hranici biozóny ??? nebo nová rána (pochopitelně s trestnou) z původního místa??

  Děkuji za odpovědi na naše možná triviální dotazy, ale rádi bychom znali do budoucna přesný výklad (argumenty pro kolegy) pro řešení daných situací.
  Mockrát děkujeme za pravidlovou poradnu, je nám velkou oporou.

  Zdeněk K.

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Zdeňku,

  Ad1) Na green se při braní takové úlevy od sprinkleru, který je mimo green, nesmíte vydropovat. K potenciální části dotazu – neumím si vůbec technicky představit, že by vůbec nebylo kam dropovat. Nejbližší místo úlevy určitě najdete a nějaký kousek na drop taky. Pokud by ale sprinkler byl přímo na greenu pak rozhoduje
  Pravidlo 16.1d Úleva pro míč na jamkovišti
  Jestliže je míč na jamkovišti a hráči překáží abnormální stav hřiště na hřišti, může
  hráč využít beztrestnou úlevu tak, že umístí původní nebo jiný míč na nejbližší místo úplné úlevy, za použití postupu pro vrácení míče podle Pravidla 14.2b(2) a 14.2e.
  • musí být buď na Nejbližší místo úplné úlevy na jamkovišti nebo v poli.
  • Jestliže žádné takové nejbližší místo úplné úlevy neexistuje, hráč stále může využít tuto beztrestnou úlevu, když jako referenční bod použije místo maximální možné úlevy, které musí být buď na jamkovišti nebo v poli.

  Ad2) Ano, v tomto případě je možné dropovat na green, což se málo ví. Jen doplním, musí jít o červenou trestnou oblast.

  Ad3) Tady je dost přísno, protože drop na dvě hole tam, kde míč přešel hranici biozóny, je přece jenom rozdíl proti návratu zpátky na odpaliště. Bude záležet na úsudku, vedeném jak typem rány, tak i povětrnostními podmínkami a konkrétní situací v konkrétním místě, kde budete řešit další postup. Taky bude záležet na tom, jak se k situaci budou stavět spoluhráči. Takže;
  a) přesně tak, nejsou pochybnosti, dropuji na dvě hole tam, kde míč naposledy proťal hranici.
  b) rozhodně ztráta rány a vzdálenosti, jako kdyby tam ani žádná biozóna (oblast se zákazem hry) nebyla.
  c) kdybyste mě jako rozhodčího k téhle situaci zavolali, poslal bych vás zpátky na původní místo, pokud byste mi říkali, že „Nelze určit, zda míček skončil v biozoně nebo až v autu.“ Vždycky se bere v případě nejistoty ta „horší“ varianta.

  Zdeňku, já děkuji za dotaz i pochvalu a vaši trpělivost při čekání na odpověď. Hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!