- Reklama -

Míč zahraný jako voda později nalezen v autu

Dobrý den,
nejprve bych chtěl poděkovat za poradnu, kterou pravidelně čtu a která mi mnohokrát pomohla. Trochu mne ale zaráží relativně malý počet dotazů v porovnání s minulými roky – buďto všichni už všechno vědí, což by bylo super, nebo je pravidla moc netrápí, což by až zas tak super nebylo.
Dotaz: jamka č.2 Karlštejn. Zahrál jsem druhou ránu přes strom směrem na jezírko vpravo u greenu. Dopad míče není vidět a poblíž je aut, tak jsem hrál provizorní míč. První míč jsme hledali kolem jezírka i v prostoru za kolíky (oblast v autu je poměrně přehledná a byla nízko posekaná), nenašli. Závěr: není v autu, musel skončit ve vodě. Dropnul jsem vodu a dohrál jamku. Odehrál jsem z odpaliště 3. jamky a cestou ke greenu jsem našel svůj míč z jamky č.2, který pravděpodobně zasáhl asfaltovou cestičku a skočil nebo doběhl na jamku č.3, byl tedy v autu a ne ve vodě. Co s tím? Byl to turnaj na stableford, takže jsem jamku škrtnul a tím snad pravidlům vyhověl, ale co kdyby šlo o hru na rány? Jaký by byl postup? Hraje roli fakt, že už jsem odpálil na další jamce?

Omlouvám se za dlouhý popis a předem děkuji za odpověď.

Milan

Milane, děkuji za pochvalu. Dotazů je vskutku méně, než by jeden čekal. Tažko říct, proč. Ale když tak někdy pozoruju dění na hřištích, tak z přemíry vědění to nebude…

Co se týče popsané situace, začnu obecně. Pravidlo 17.1c stanoví, že aby hráč mohl využít úlevu podle Pravidla 17.1d, musí být „známo nebo prakticky jisto, že míč, který nebyl nalezen, se zastavil v dané trestné oblasti“.

  1. Pokud tomu tak je, pak ten drop je správně a ani následné nalezení původního míče někde jinde (mimo danou trestnou oblast) na tom nic nemění.
  2. Nebo tomu tak není, a pak by se jednalo o hru z nesprávného místa (jedinou správnou možností by býval byl postup se ztrátou rány a vzdálenosti), přičemž by šlo o významnou výhodu a tedy závažné porušení, které je potřeba napravit. Po odehrání z dalšího odpaliště už ale žádná taková oprava není možná a ve hře na rány to znamená diskvalifikaci. Při Stablefordu to lze vyřešit tak, jak jste to udělal – proškrtnutím jamky.

A co to je „známo nebo prakticky jisto„? Pravidla to definují jako 95% jistotu tj. že by tak skončilo 19 z 20 míčů. Nikdy nelze postihnout úplně všechno, ale všechny alespoň trochu možné scénáře je nutno vzít do úvahy. Vždycky záleží na konkrétním místě a situaci.

Takže teď konkrétně – popsané místo znám a podle mě je otázka možného zasažení asfaltové cestičky naprosto legitimní a bylo záhodno si ji položit ještě  před dalším postupem. Míč nemusel být ani v tom autu, mohl třeba po odskoku skončit i v křoví vpravo za grýnem. Je to trochu jiné, než když míč zasáhne ojedinělý kámen někde na břehu a celou vodu přeskočí apod., s tím se nedá úplně počítat. Ale ta cestička je výraznější faktor.

Takže – podle mě jste nejspíš nárok na úlevu od trestné oblasti neměl a je správné, že jste tu jamku následně proškrtl.

Za zvolené řešení děkuji a jen si přeji, aby podobný duch fair-play byl na našich hřištích k vidění časteji!

Předchozí zvednutí míče spoluhráčem při hře na rány
Další Je mozne hrat 2 mici v ramci 1 fee