- Reklama -

Míč zabořený v hraně bankru

Dobrý den, pane magistře.

Pokládám dvě otázky, týkající se míče zabořeného v hraně bankru.

Jde o běžný bankr, jehož hrana (stěna) je tvořena obyčejnou zeminou po obřezání drnů na okraji o výšce 20 cm nad úrovní písku. Míč se nedotýká písku a je zabořen v polovině této výšky a ve své jamce v místě přední části bankru, nejblíže k jamce z pohledu směru hry.

Z definice bankru vyplývá, že hrana, zeď nebo stěna na okraji bankru, která je tvořena půdou, trávou, stohovanými drny nebo umělým materiálem, není součástí bankru.

1. Je takový míč v bankru nebo není v bankru a tudíž je v poli?

(Podle definice bankru a pravidla 12.1 se domnívám, že není v bankru. Mate mne ale, že mnou popisovaná situace tak úplně nesplňuje podmínku „hrany, zdi či stěny tvořené půdou, trávou, drny nebo umělým materiálem“, aby nebyl v bankru ale v poli. Na druhé straně – nedotýká se písku, tudíž by neměl být v bankru.)

2. Není-li takový míč v bankru a tudíž je v poli, může hráč využít beztrestnou úlevu od zabořeného míče, a kde potom bude referenční bod a oblast úlevy, které mají být jen v poli?

(Je-li takový míč v poli, je úleva možná podle pravidla 16.3a. Kde ale najít referenční bod, který má být v místě bezprostředně za míčem a jak on tak i oblast úlevy musí být v poli podle pravidla 16.3b? Prakticky všude kolem v prostoru ne blíže k jamce od zabořeného míče je bankr.)

Z toho mi vyplývá:

Pokud míč není v bankru a je v poli a nelze-li využít beztrestnou úlevu od zabořeného míče, nezbyde hráči, než buď hrát míč jak leží nebo s jednou trestnou ránou využít úlevu od nehratelného míče podle pravidla 19.2a,b,c.

Nebo je míč v bankru a pak ho hráč může buď hrát, jak leží, nebo s jednou trestnou ranou (resp. se dvěma trestnými ranami) využít úlevu od nehratelného míče v bankru podle pravidla 19.3a (resp. pravidla 19.3b).

Předem Vám děkuji za odpovědi na obě položené otázky a přeji Vám samé hezké hry i bezproblémové rozhodování soutěží.

Jindřich Kotas

Dobrý den, Jinřichu!

Otázka je sice textově obsáhlá, ale precizní a popisuje celkem častou situaci.

1) Stěna bankru není jeho součástí (dle definice), takže se jedná o pole a hráč má nárok na úlevu od zabořeného míče. Tedy v drtivé většině případů.

Nebude to možné, pokud soutěžní výbor pro dané hřiště či danou soutěž s ohledem na charakter takových míst tuto úlevu odepře – to je běžné např. u tzv. potových banrků s kolmými stěnami vyskládanými z travních drnů a podobou formulaci má ve své Hard Card např. většina profesionálních Tour. Nebo když míč hráč do stěny zatluče ranou z bankru, aniž by se míč vůbec vznesl do vzduchu.

2) Při zaboření těsně nad okrajem bankru opravdu nemusí být místo „těsně za míčem“ v poli. Právě takové situaci se věnuje Vysvětlení (Interpretation, dříve Rozhodnutí/Decision) 16.3b/1, která určuje, že jako referenční bod se určí místo v poli, které je nejblíže tomu místu těsně za míčem a není blíže jamce než toto místo, a dále se postupuje normálně (tj. drop do jedné délky hole, v poli, ne blíže jamce). Zpravidla půjde o místo o kousek vedle, ale s ohledem na charakter někerých situací to může být i podstatně dál.

3) Samozřejmě hráč může namísto uvedeného zvolit trestnou úlevu pro nehratelný míč (třeba protože se tak dostane, typicky po linii dozadu, na mnohem lépe hratelné místo).

Hezkou hru a méně ošemetných situací!

Předchozí WD po ukončení kola-neodevzdani karty
Další Cvičný pat po dohrání jamky ve hře na rány/stably