Zabořený míček

  1221

  Dobrý den Michaeli,
  přeji Vám a všem golfistům krásné dny na i mimo hřiště,
  můj dotaz je na olomouckou 8. Ostrovní green, míček přešel vnitřní hranici vody a zabořil se těsně za ní cca ze 60%. Při došlapu vedle něj ve vytlačila voda. Míček tedy nebyl ani na greenu ani ve vodě. Hraji jak je nebo ho mohu vytáhnout? Původně jsme se shodli, že mohu míček vytáhnout, pak se nám to rozleželo a názor jsme změnili. Šlo o kafe a to je vážná věc, která se mi může ještě mnoho her vracet.
  Marek

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Marku.

  Vaše situace má hned dvě beztrestná řešení, ale na začátek musím říct, že se mi moc líbí váš přístup k ní při velevážné hře o kafe.
  Vážně. Protože hrát míč, jak leží, je odjakživa ten nejzákladnější princip hry zvané golf.

  Nicméně skutečně jste měl možnost využít dva různé postupy, respektive u jednoho použít ten první a pak ještě jeden. Tedy jestli rozumím dobře termínu „se vytlačila voda“.

  Mohl jste totiž využít, podle Pravidla 16.1, beztrestnou úlevu od abnormálního stavu hřiště, když váš míč byl zřejmě zabořen v podmáčeném území, tedy náhodné vodě a v té jste i zaujímal postoj. Takže určíme nejbližší místo, kde k takovému překážení náhodné vody nedochází ani pro postoj, ani pro polohu míče nebo prostor zamýšleného švihu (prostě nejbližší místo, kde je sucho), zároveň tak, aby nebylo blíž jamce, než je poloha zabořeného míče. A taky nesmí být v bunkeru nebo v trestném území nebo na greenu. Označím (nepovinné, ale doporučené!) míč, zvednu ho, smím ho očistit a dokonce si smím i vzít jiný, a ve výseči jedné hole od nejbližšího místa úlevy ho od kolene dropnu, pokud zůstal ve výseči je všechno ok, drop byl bez trestu, hraju.

  To, co je jednou z těch velkých změn v nové edici Pravidel golfu, je možnost využít beztrestný drop pro míč zabořený kdekoliv v poli. A to rovněž podle Pravidla 16, tentokrát podle Pravidla 16.3. Postup je taky sjednocený, jen nejbližší místo úlevy je těsně za míčem a od něj se měří výseč jedné hole.

  No a poslední verze je kombinace. Ta vám může přinést významné vylepšení podmínek pro další ránu a přitom zcela fér. Pravidla opravdu jsou od toho, aby pomáhala v první řadě. Jejich znalost je silná stránka každého hráče. Co mám na mysli? Pokud to stojí za to (třeba se tak dostanete do lepší pozice, lepší trávy, příští rána bude přímější…), pak nejdřív vezmete úlevu pro zabořený míč. Tím dostáváte maximálně jednu hůl. To může ale ve finále ústit do situace, kdy máte míč pořád v náhodné vodě a tudíž možnost dalšího beztrestného dropu. Pokud jste už ten první dobře vymysleli, ten druhý vám opravdu může přinést od malého až po velké vylepšení situace. Beztrestně a v souladu s duchem hry.

  Pro urychlení je určitě nejlepší brát rovnou úlevu od oblasti pokryté náhodnou vodou.

  Díky za prima dotaz Marku a přeju hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!