Pohyblivé závady

  635

  Dobrý den Michaeli,
  děkuji za vysvětlení pojmů.Mám dotaz ,kdy a za jakých podmínek může hráč beztrestně vytáhnout žluté,červené,modré kolíky a po odehrání míče opět vrátit kolíky na původní místo.Velmi se omlouvám za minulý nedokončený dotaz.Stalo se to nedopatřením.
  Děkuji za odpověď a přeji hezké golfové zážitky.
  Zdravím Jirka.

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Jirko.

  Nejprve k nedokončenému minulému dotazu – jasně, stanou se mnohem horší věci.
  Ke dnešnímu. Začnu tím, že přidám bílé kolíky, abychom je zdůraznili. Na autové kolíky se nesahá. Existuje ale možnost, že autové kolíky budou aut nikoliv definovat ale pouze označovat. V takovém případě je Soutěžní výbor (není to dobré řešení) může v místních pravidlech definovat jako pohyblivé závady. Pak se na ně „sahat“ smí.

  Žluté, červené a modré (ale i jiné, třeba údržba na jednom z českých hřišť používá ke značení pozic závlahového systému v roughu svítivě oranžové) kolíky jsou z definic pohyblivé závady. K nim můžeme připočítat za normálních okolností i vzdálenostní kolíky. Pokud takový kolík překáží v prostoru pro postoj, v prostoru zamýšleného švihu, opírá se mi o něj míč nebo dokonce překáží ve směru hry, můžete ho vyndat a přemístit. Správné je ho po odehrání zase vrátit přesně na místo, kde byl, aby všichni hráli stejné hřiště. Tohle je naprosto standardní situace a běžný postup. Ale…

  Soutěžní výbor může kolíky, žluté, červené, modré, vzdálenostní, všechny, jenom některé, označit (fakt to nedoporučuji! ale opravdu ne!!!) jako nepohyblivé závady. Tohle vždycky vedlo k problémům. Musí to být v místních pravidlech. Pak na ně prostě sahat nesmíte. Můžete si vzít od nich úlevu. Jenže… Pokud míč leží (nebo se dotýká) v trestném území, pak nárok na úlevu od nepohyblivé závady neexistuje.
  A taky je potřeba dávat pozor, jestli kolík neoznačuje hranici oblasti se zákazem hry. Protože pokud vám bude překážet takový kolík, pak je potřeba zjistit, jestli v první řadě nebude problém se situací celkově.

  Díky za dotaz Jirko a hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!